Comfort food jest zjawiskiem bardzo indywidualnym, odwołuje się bowiem do wspomnień z dzieciństwa. Dlatego comfort food będzie się różnić w zależności od kultury i osobistych przeżyć. W każdym kraju istnieją jednak pewne wspólne wszystkim dania na pocieszenie. Jakie są polskie przepisy na comfort food?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak działa comfort food?
Comfort food to najczęściej po prostu smaki dzieciństwa, kojarzące się z błogością, bezpieczeństwem i beztroską. Smaki i zapachy to czynniki, które najlepiej przywołują wspomnienia, dlatego konkretne potrawy potrafią przenosić do czasów dzieciństwa. Niektórzy jednak wybierają zupełnie inne produkty na pocieszenie. Wtedy też comfort food będzie po prostu słodki batonik czy czekolada, które sprawiają danej osobie przyjemność.
W przypadku comfort food najważniejsze są odczucia delektującej się danym przysmakiem osoby. Aktywowanie ośrodka przyjemności w mózgu przez lubiane smaki zostało już nawet potwierdzone naukowo, a samo uczucie zna niemal każdy. Ciekawostką jest natomiast fakt, że to mężczyźni zazwyczaj sięgają po comfort food, szczególnie to wywołujące wspomnienia z dzieciństwa.
Po comfort food ludzie najczęściej sięgają w chwilach stresu bądź obniżenia nastroju, np. po ciężkim dniu. W takich sytuacjach jest to najprostszy sposób na odprężenie się i poprawę humoru. Niestety, comfort food niekiedy jest dość kaloryczne. Nie musi to być regułą, jednak przeważają tu słodkie przekąski czy potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu bądź węglowodanów. Po tego typu comfort food lepiej nie sięgać zbyt często. Jednak jego ograniczenie może dodatkowo podnieść jego wartość w oczach pocieszającej się osoby. Rzadkie spożywanie takich potraw jeszcze bardziej podkreśla bowiem ich wyjątkowość.
Przepisy na comfort food po polsku
Comfort food najczęściej powiązane jest ze wspomnieniami z dzieciństwa. I chociaż ludzie mogą kojarzyć je z różnymi potrawami, w obrębie jednej kultury najczęściej wiele przepisów pokrywa się ze sobą. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku comfort food Polaków. Jednym z częstszych wyborów jest domowy rosół.
Składniki (na 6 porcji):
- cały kurczak bądź korpus, skrzydełka i uda oddzielnie (całość ok. 2 kg),
- 0,5 kg wołowiny, np. antrykotu bądź łaty,
- 2 całe pietruszki (z natką),
- 4 marchewki,
- biała cebula,
- duży por,
- pół selera,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- 2 listki laurowe,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Umyj kurczaka i wołowinę, po czym zalej dwoma litrami zimnej wody. Powoli gotuj na średnim ogniu przez ok. 90 minut. Zbierz z wierzchu szumowinę, po czym starannie umyj warzywa. Od pietruszki odkrój natkę. Posiekaj korzenie pietruszki oraz marchewkę i wrzuć do wywaru. Selera, pora oraz cebulę wrzuć w całości. Cebulę możesz obrać lub wrzucić z łupiną, aby nadać zupie pięknej barwy. Dodaj sól, pieprz, liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj rosół jeszcze przez ok. 30 minut. Na koniec wyjmij selera, pora i cebulę. Posiekaj natkę pietruszki i posypuj nią zupę na talerzach. Tak przygotowany rosół z pewnością potrafi przenieść do czasów dzieciństwa. Warto jednak pamiętać o wybraniu mięsa dobrej jakości, aby zupa nabrała odpowiedniego smaku.
Jednym z bardzo popularnych w Polsce comfort food z pewnością będzie również szarlotka.
Składniki (na blachę 25×37 cm):
- kilogram mąki,
- kostka masła,
- 250 g cukru,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 średnie jajka,
- 2 żółtka,
- 3 łyżki śmietany 18%,
- 2 opakowania cukru wanilinowego,
- 2 kg jabłek lub słoik gotowego przecieru,
- opcjonalnie łyżka bułki tartej.
Przygotowanie:
Do miski wsyp mąkę, cukier, sodę oraz jedno opakowanie cukru wanilinowego i wymieszaj. Następnie do sypkich składników wbij jajka i żółtka, wlej śmietanę oraz wrzuć masło. Starannie posiekaj i zagnieć całość. Surowe ciasto wstaw do lodówki na mniej więcej 1 godzinę. Jabłka zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Przecier jabłkowy, domowej roboty lub gotowy w słoiku, wymieszaj z cukrem wanilinowym i ewentualnie z bułką tartą. Wyjmij ciasto z lodówki i starannie rozwałkuj, a następnie podziel je na pół. Wyłóż blachę papierem do pieczenia i ułóż na nim połowę ciasta. Pokryj płat ciasta jabłkami, po czym przykryj go drugim płatem. Ponakłuwaj górę ciasta, po czym piecz je przez ok. 45 minut w temperaturze 200℃.
Gotowe ciasto można posypać cukrem pudrem. Dobrym pomysłem na poprawę smaku tego rodzaju comfort food będzie przygotowanie kruszonki. Wystarczy tylko zagnieść mąkę, cukier i masło w proporcjach 1,5:1:1 i starannie posiekać tak powstałe ciasto, a następnie posypać kruszonką wierzch szarlotki przed pieczeniem.
Comfort food to doskonały sposób na poprawę nastroju. Czasem wystarczy tylko prosty, domowy przepis, aby poczuć się doskonale!
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Comfort food, czyli powrót do smaków dzieciństwa Szymona Czerwińskiego
- Włoski comfort food według Cristiny Catese
- Gołąbki w ryżem, szare kluski z okrasą, racuchy drożdżowe, ciasto z maszynki. Babcina kuchnia Szymona Czerwińskiego
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari/GettyImages