Przepisy kulinarne

Ciasto bez zakalca. Co robić, aby uniknąć niewypieczonej warstwy?

Przepisy kulinarne

Autor:
Diana
Ryściuk
Rodzina robiąca wspólnie ciasto

Zakalec to zmora każdej osoby piekącej ciasta. Czasem pojawia się, choć jesteśmy przekonani, że wszystko zrobiliśmy zgodnie z przepisem. Co należy robić, aby ciasto zawsze wychodziło bez zakalca?

Czym jest zakalec?

Zakalec to nieudane lub do nie końca wypieczone ciasto lub jego warstwa. Zazwyczaj nie da się już tego uratować, a wszystkie wykorzystane składniki niestety lądują w śmietniku. Jak temu zapobiec? Co robić, aby ciasto nigdy więcej nie zamieniło się w zakalec?

Kruche ciasto z jabłkami – z kruszonką, z pianą z białek? Przepisy
Kruche ciasto z jabłkami – z kruszonką, z pianą z białek? Przepisy Kruche ciasto z jabłkami – z kruszonką, z pianą z białek? Przepisy Źródło: Dzień Dobry TVN

Ciasto bez zakalca – co zrobić?

Po pierwsze – temperatura składników. Bardzo ważne jest, aby wszystkie miały tzw. temperaturę pokojową. Jeśli połączymy jajka świeżo wyciągnięte z lodówki ze znacznie cieplejszą mąka i całą resztą, to składniki będą się piekły w różnym czasie.

Po drugie – przesiewanie. Warto przesiać wszystkie suche składniki przez sito. To umożliwia pozbycie się grud i wszelkich zanieczyszczeń, które mogą źle wpłynąć na proces pieczenia.

Po trzecie – ucieranie. Jeśli przepis wymaga utarcia masła i cukru, powinno być to zrobione bardzo dokładnie. Im jaśniejsza utarta masa, tym lżejsze i bardziej puszyste powstanie z niej ciasto. Pozostałe składniki wymagają znacznie mniej czasu.

Po czwarte – trzymanie się przepisu. Jeśli nie mamy sprawdzonego, własnego sposobu na doskonałe ciasto, należy postępować dokładnie tak, jak wskazuje na to przepis. W przypadku wielu dań można improwizować, zamieniać składniki, dodawać coś od siebie. Wyjątkiem są właśnie pieczone ciasta, w których proporcje i wszystkie kroki postępowania są kluczem do sukcesu. Należy też brać pod uwagę wszystkie wskazówki, łącznie z czasem ubijania czy mieszaniem ciasta tylko w jedną stronę.

Pozostałe wskazówki:

  • owoce przed włożeniem warto osuszyć i np. obtoczyć je mąką,
  • ciasto zawsze wkładać do wcześniej nagrzanego piekarnika,
  • nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości