Nic nie smakuje tak jak domowe ciasta, które piekły nasze babcie – pełne serca, aromaty i ciepła, które zapadają w pamięć na całe życie. Z okazji Dnia Babci oraz wyjątkowej 10. rocznicy swojego pierwszego wystąpienia w Dzień Dobry TVN słodkości przygotuje Bartek Boratyn. Te klasyczne babcine ciasta wypełnią dom zapachem i przywołają wspomnienia dzieciństwa.
Ciasto kakaowe Babci Heli
Składniki:
- 250 g masła
- 2 szklanki cukru
- ½ szklanki wody
- 4 pełne łyżki kakao
- 4 jajka
- 1 łyżka oleju
- 2 szklanki mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
Masło, cukier, wodę i kakao umieścić w garnuszku i zagotować, a następnie odstawić do przestygnięcia.
W innym naczyniu zmiksować jajka z olejem, następnie dodać większą część masy kakaowej (ok 1/3 masy zostawić na polewę) i zmiksować. Do masy dodać wymieszane suche składniki i jeszcze raz dokładnie zmiksować. Ciasto przelać do blachy wyłożonej papierem do pieczenia i piec w 190 ºC przez ok. 30 minut (do suchego patyczka), zostawić do wystygnięcia i polać polewą.
Karpatka z frużeliną
Składniki na ciasto: (na dużą blachę z piekarnika 35 cm x 45 cm):
- 200 g masła
- 1,5 szklanki wody
- 1,5 szklanki mąki (250 g)
- 7 niedużych jajek
Wykonanie:
Masło roztapiamy w garnku. Następnie dodajemy wodę i zagotowujemy. Gdy całość się zagotuje, dosypujemy mąkę i cały czas mieszając, podgrzewamy, do momentu, aż masa będzie gęsta i jednolita. Gotową masę odstawiamy do wystudzenia. Następnie dodajemy po jednym jajku i miksujemy, do momentu, aż całość się połączy.
Piekarnik nagrzewamy do 200 st. C (grzałka górna i dolna, bez termoobiegu). Blachę od piekarnika wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy połowę przygotowanego ciasta. Równo je rozsmarowujemy, zwilżając łyżkę zimną wodą, aby nie kleiła się do ciasta. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 25-30 minut, do momentu aż wierzch nabierze złotego koloru.
Gdy pierwszy blat będzie upieczony, zdejmujemy go z blachy i całość powtarzamy z drugą częścią ciasta.
- 7 żółtek
- 1/2 szklanki cukru (100 g)
- 2 pełne łyżki mąki (60 g)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (60 g)
- cukier waniliowy
- 3 szklanki mleka 3,2% (750 ml)
- 350 g miękkiego masła
Mleko i cukier waniliowy zagotowujemy. Żółtka ucieramy z cukrem przez 1-2 minuty. Następnie dodajemy mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną, mieszamy. Rozmieszane żółtka zalewamy gorącym mlekiem, mieszamy (najlepiej trzepaczką), aby całość się połączyła. Następnie przelewamy całość do garnka i cały czas mieszając, zagotowujemy. Ugotowany budyń przykrywamy szczelnie folią i odstawiamy do wystudzenia.
Miękkie masło ucieramy do białości i powoli, po 1 łyżce, dodajemy wystudzony budyń. Miksujemy całość, aż utworzy jednolity krem. Tak przygotowanym kremem pokrywamy jedną część ciasta i przykrywamy drugą częścią. Wstawiamy na 1-2 godziny do lodówki, aby krem zastygł.
Ciasto Babci Ireny
Składniki
- 4 duże jajka
- 3 szklanki mąki pszennej (szklanka = 250 ml)
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g miękkiego masła
- powidła śliwkowe lub dżem porzeczkowy
Wykonanie:
Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Z mąki, masła, żółtek i proszku do pieczenia szybko zagnieść ciasto, podzielić na trzy części. Jedną z nich połączyć z kakao.
Do wysmarowanej tłuszczem formy zetrzeć na tarce jedną z jasnych części ciasta. Rozsmarować powidła lub dżem. Zetrzeć ciemną cześć ciasta. Wyłożyć pianę z białek i delikatnie wyrównać. Zetrzeć ostatnią część ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 180 st. C przez ok. 45-50 minut.
Oponki serowe
Składniki:
- 600 g dwukrotnie zmielonego twarogu,
- 500 g mąki pszennej tortowej,
- 4 żółtka średnich jajek,
- 100 g drobnego cukru do wypieków,
- 3 łyżki kwaśnej śmietany 18 proc.
- łyżka spirytusu, lub octu
- łyżeczka proszku do pieczenia i sody,
- 700 ml oleju do smażenia - świetnie sprawdzi się bezwonny smalec.
Wykonanie:
Zaczynamy od przełożenia sera do dużej miski i połączenia nabiału z kwaśną śmietaną.
W mniejszym naczyniu ucieramy żółtka z cukrem do uzyskania jasnej, puszystej masy. Warto wykorzystać do tej czynności mikser, co znacznie usprawni pracę.
Masę jajeczną przekładamy do miski z twarogiem. Całość miksujemy do połączenia składników, a na koniec dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, sodę i spirytus. Składniki ponownie mieszamy, a następnie wyrabiamy dłońmi.
Stolnicę oprószamy mąką. Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 1-1,5 cm. Przy pomocy szklanki lub formy wycinamy okręgi - w każdej porcji ciasta ponownie robimy mniejszą dziurkę np. kieliszkiem.
Tak przygotowane oponki smażymy na dobrze rozgrzanym smalcu lub oleju z obu stron na złoty i rumiany kolor. Słodkie rarytasy odsączamy z nadmiaru tłuszczu, a następnie dekorujemy cukrem pudrem i gotowe!
Zobacz także:
- Przepis na francuskie ciasteczka canelé
- Chlebek kokosowy - prosty przepis na pyszne śniadanie
- Biszkopt – przepis na biszkopt bez zakalca
Autor: KL
Reporter: Bartek Boratyn
Źródło zdjęcia głównego: Michał Wójcik/East News