Biszkopt – przepis na biszkopt bez zakalca

Biszkopt przez jednych jest uznawany za najłatwiejsze ciasto na świecie. Inni uważają, że ciasto biszkoptowe łatwo zepsuć, jeśli tylko popełni się drobny błąd. Jak sprawić, żeby nie opadł, żeby nie było zakalca i abyśmy mogli postawić przed rodziną np. przepyszny biszkopt z truskawkami?

Jak upiec biszkopt? Przepis teoretycznie jest banalny: trochę jajek, mąki i cukru. A jednak nie każdemu wychodzi. Przepisy na nie różnią się także przeznaczeniem. Może on mieć wiele smaków, np. biszkopt czekoladowy, kakaowy albo biszkopt ze śliwkami. Nieco inaczej natomiast robi się biszkopt na tort, a inaczej biszkopt z owocami.

  • Jak zrobić biszkopt?
  • Biszkopt rzucany – przepis
  • Przepis na biszkopt na dużą blachę
  • Ciasto biszkoptowe – kilka praktycznych porad
  • Przepis na udany biszkopt – wybierz dobrą mąkę

Jak zrobić biszkopt?

Szybki biszkopt robi się tak naprawdę z trzech składników: mąki, jajek i cukru. Piecze się go około 30 minut. Aby uzyskać puszysty biszkopt, najlepiej piec go w temperaturze 175–180 stopni Celsjusza. Pieczenie biszkoptu powinno trwać do tzw. suchego patyczka – czyli kawałka drewnianego patyczka/wykałaczki, która po wbiciu w ciasto nie zostanie przez nie oblepiona. Niektórzy dodają do biszkoptu odrobinę proszku do pieczenia. Istnieje też generalna zasada, jak upiec biszkopt : ile jajek, tyle samo łyżek mąki i cukru. Czyli biszkopt z 4 jaj potrzebuje jeszcze 4 łyżek mąki i 4 łyżek cukru. Nic poza tym.

Biszkopt rzucany – przepis

Biszkopt z trzech jaj idealnie wypełni formę o średnicy 25 cm. Na ciasto potrzebujemy:

– 3 jajek,

– 3 łyżek cukru,

– 3 łyżek mąki.

Jednym z patentów na dobry biszkopt jest trzymanie jajek w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny przed pieczeniem. Powinny być zimne, ale nie lodowate. Nie można ich wyjmować prosto z lodówki i wybijać do miski. Jajka rozbijamy, oddzielamy żółtka od białek. Aby uzyskać puszysty biszkopt, koniecznie trzeba przesiać mąkę przez sito, a nie dodawać ją prosto z torebki. Białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo dodajemy cukier. Dalej cały czas ubijamy, dodajemy po jednym żółtku. Przepis na dobry biszkopt wymaga cierpliwości: ani żółtek, ani cukru, ani mąki nie można dodawać na raz. Wszystko musi się odbywać stopniowo, a wtedy mamy szansę na najlepszy biszkopt. Po delikatnym wsypaniu mąki wszystko mieszamy, aż składniki idealnie się połączą. Jeśli robimy biszkopt kakaowy , to przesianą mąkę mieszamy z 1 łyżeczką kakao i taki proszek dodajemy do całej masy.

Rady, jak zrobić dobry biszkopt , dotyczą także posmarowania tortownicy. Natłuścić należy jedynie dno blaszki, a boki pozostawić suche. Po upieczeniu przychodzi najważniejszy moment: blaszkę z biszkoptem z wysokości kolan rzucamy prosto na ziemię. To prosty przepis na biszkopt , który nie opadnie, bo powietrze się w nim równo rozprowadziło.

Zobacz też: 

Biszkopt czekoladowy

Przepis na biszkopt na dużą blachę

Przepis na biszkopt z 6 jaj idealnie nadaje się na ciasto na dużą blachę. Jeśli planujemy duże ciasto biszkoptowe z kremem , to warto wykorzystać właśnie ten sposób na biszkopt. Przepis podstawowy został tutaj urozmaicony o dwa rodzaje mąki oraz ocet.

Puszysty biszkopt – przepis:

– 6 jajek,

– 1 szklanka mąki pszennej,

– pół szklanki mąki ziemniaczanej,

– 1 szklanka cukru,

– 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,

– 1,5 łyżki octu.

Wszystko wykonujemy analogicznie jak w poprzednim opisie. Natomiast ten przepis na puszysty biszkopt zakłada dodanie octu po ubiciu białek z cukrem. Następnie dodajemy wszystkie sypkie składniki – można je wcześniej ze sobą wymieszać. Ten prosty biszkopt idealnie nadaje się jako baza do tortu albo innego ciasta z kremem. Możemy dołożyć do niego także wybrane owoce.

Zobacz też: 

Biszkopt z galaretką i truskawkami

Ciasto biszkoptowe – kilka praktycznych porad

Biszkopt z 5 jaj wyrośnie na dużej blaszce na niezbyt wysokie ciasto. Jeśli natomiast zależy nam na wysokim, ale małym kawałku, to warto odszukać przepis na biszkopt z 4 jaj . Każdy prosty biszkopt najłatwiej zepsuć już po jego upieczeniu. Sposoby na to, aby nie opadł to:

– nieposmarowanie brzegów blaszki tłuszczem – jeśli to zrobimy, ciasto będzie po nich spływać do środka, co może się skończyć zakalcem,

– rzucanie o podłogę po upieczeniu,

– boki biszkoptu oddzielamy od formy dopiero po wystudzeniu ciasta, najlepiej robić to plastikowym nożykiem.

Zobacz też: 

Biszkopt na tort

Przepis na udany biszkopt – wybierz dobrą mąkę

Ciasto na biszkopt składa się z tak niewielu składników, że nie ma co tutaj zepsuć. Jednak wśród nich jest jeden, którego jakość ma ogromne znaczenie. Metodą na udany biszkopt jest rzecz jasna wybór dobrej mąki. Najlepsza będzie oczywiście mąka pszenna, niektórzy w przypadku biszkoptu są zwolennikami jej tortowej odmiany. Generalnie najlepsza będzie ta o obniżonej wartości glutenu, czyli typ 650. Mąkę ziemniaczaną w niektórych przepisach na biszkopt dodaje się, właśnie by obniżyć zawartość glutenu w mące pszennej.

Zobacz też: 

Przepis na tiramisu na biszkoptach

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości