Podróże

Wdzydze Kiszewskie – historia Kaszub w jednym miejscu!

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kaszuby

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych rejonów Polski! Jeżeli planujesz podróż po ziemi kaszubskiej, nie zapomnij odwiedzić wsi Wdzydze Kiszewskie. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, a także dla każdego, kto ceni ekologię i bliskość natury. Jeżeli lubisz zwiedzać i poznawać zwyczaje lokalnych kultur, Wdzydze z pewnością zachwyci Cię swoimi atrakcjami!

Kaszuby symbolizują wszystko, czego tak brakuje nam w wielkomiejskim życiu. Malownicze krajobrazy, czyste powietrze, bliskość natury i tereny rekreacyjne – to tylko nieliczne z wielu powodów, dla których warto spędzić urlop na Pojezierzu Kaszubskim. Szczególnie atrakcyjnym miejscem na krótkie i dłuższe wypady jest wieś Wdzydze Kiszewskie. Dlaczego? Choć ta niepozorna mieścina liczy mniej niż 300 mieszkańców, tutejsze atrakcje ściągają turystów z całego świata. Jezioro Wdzydze, zwane "Kaszubskim Morzem", wieża widokowa, trasy rowerowe na szlakach, wokół których roztacza się Leśna Dolina. Wdzydze Kiszewskie mają naprawdę wiele do zaoferowania swoim gościom.

Zobacz wideo: Podróżnicy i ich wyprawy

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Skansen Gulgowskich – co warto zobaczyć w Kaszubskim Parku Etnograficznym?

Najsłynniejszą atrakcją ziemi kaszubskiej jest bez wątpienia Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich założony ponad sto lat temu przez miejscowego nauczyciela, Izydora Gulgowskiego i jego żonę, Teodorę. Gulgowscy byli zakochani w kulturze i tradycjach ludowych Kaszub, kupili chatę od miejscowego chłopa i zaaranżowali ją na prywatne muzeum etnograficzne. Wdzydze i inne okoliczne wsie stały się dla nich źródłem cennych regionalnych eksponatów, które pieczołowicie gromadzili. Z roku na rok zbiory muzeum znacznie się powiększały, bowiem Gulgowscy zapełniali teren teren skansenu rozmaitymi obiektami ludowymi. Obecnie Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich zajmuje powierzchnię ponad 22 ha! Na terenie skansenu można zobaczyć niezwykle ciekawe obiekty, np. duży wiatrak holenderski, zagrody chłopskie, szkołę, zabytkowy kościółek z okresu XVII wieku, dworki kaszubskie, w pełni wyposażone chaty ludowe, a także wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Teren parku imituje autentyczną kaszubską wieś. Prawdziwe zabytkowe budynki, narzędzia, ceramika i charakterystyczny wystrój wnętrz sprawiają, że zwiedzający mają poczucie, jakby przenieśli się w czasie o kilkaset lat. Muzeum etnograficzne to także okazja do zobaczenia na własne oczy, jak wyglądało życie i codzienne czynności mieszkańców wsi Wdzydze Kiszewskie. Skansen organizuje pokazy na żywo, podczas których publiczność może przyglądać się pracy kowala, garncarek, tkaczek czy robotników w uruchamianym specjalnie dla widzów XIX-wiecznym tartaku. Możesz wziąć także czynny udział w typowych pracach dawnych mieszkańców miejscowości Wdzydze Kiszewskie. Atrakcje, jakie przygotowały dla zwiedzających władze muzeum, zachwycą zarówno małych, jak i dużych odkrywców. Jeżeli planujesz odwiedzić Wdzydze Kiszewskie w lipcu, czeka Cię prawdziwa gratka, bowiem co roku w trzecią niedzielę lipca na terenie skansenu odbywa się jarmark wdzydzki, podczas którego możesz kupić od lokalnych rzemieślników piękne, własnoręcznie zrobione przedmioty. Naczynia z kwiatowym zdobieniem, płócienne serwetki czy wiklinowe koszyki to wspaniała pamiątka i świetny pomysł na prezent. Wiele atrakcji znajdziesz w obszernym programie edukacyjnym, jaki oferuje skansen. Wdzydze to istna gratka dla każdego, kto interesuje się historią i etnografią.

"Morze Kaszubskie" – aktywny wypoczynek nad wodą

Największą atrakcją Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego jest oczywiście obszerny akwen wodny. Słynne "Morze Kaszubskie" to nie tylko Wdzydze, ale także cztery jeziora o mniejszej powierzchni – Gołuń, Jelenie, Radolne i Słupinko. Mieszkańcy Kaszub traktują całą przestrzeń wodną jako jeden akwen, nazywany po prostu Wdzydze. Centralnym punktem żeglugi we wsi Wdzydze Kiszewskie jest Stanica Wodna PTTK – w tym miejscu znajdziesz kemping, wypożyczysz sprzęt wodny, zasmakujesz kaszubskich specjałów i posłuchasz żeglarskich pieśni – tzw. szant, z jakich słyną Wdzydze Kiszewskie. Imprezy w kaszubskim stylu to niezapomniane przeżycie. Na terenie przystani żeglarskiej znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 35,6 metrów. Konstrukcja umożliwia podziwianie zapierającej dech w piersiach panoramy jeziora Wdzydze. Wieża widokowa ma trzy poziomy usytuowane na wysokości 10, 20 i 30 metrów i specjalną wiatę edukacyjną, gdzie cyklicznie odbywają się zajęcia i warsztaty przyrodnicze dla dzieci i młodzieży.

Zobacz wideo: Lecznicze zioła prosto z Kaszub

Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub Źródło: Dzień Dobry TVN

Kaszuby to raj dla amatorów sportów wodnych. Na terenie Stanicy Wodnej PTTK można wypożyczać żaglówki, kajaki i jachty. Wdzydze Kiszewskie to także miejsce sportowych emocji. W każdym sezonie (od wiosny do jesieni) na tutejszych jeziorach mają miejsce zawody o Puchar Wdzydz. Jest na co popatrzeć! Jakie miejsce jest najlepsze na spływ kajakowy? Kaszuby! Wdzydze to świetny punkt dla zapalonych kajakarzy. Wdzydze Kiszewskie to idealne miejsce na letni wypoczynek. Każdy, kto kocha historyczne odkrycia, wodne rekreacje i błogi spokój na łonie natury, pokocha tę kaszubską mieścinę całym sercem!

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości