Podróże

Niezwykłe podróże Tony'ego Halika. Elżbieta Dzikowska opowiedziała, jaki był prywatnie

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Jadą Haliki przez Ameryki
Jadą Haliki przez AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Tony Halik zapisał się w naszej pamięci jako wielki podróżnik, który w czasach, kiedy odkrywanie świata, nie było na wyciągnięcie ręki, docierał do najdalszych zakątków. Mirosław Wlekły, reportażysta, wydał książkę dla dzieci o przygodach Halika. Autor wraz z Elżbietą Dzikowską, życiową partnerką Tony'ego, pojawili się w Dzień Dobry TVN.

Tony Halik - słynny podróżnik

Miosław Wlekły to znany reportażysta, który wielokrotnie był nagradzany za swoją pracę. Niedawno pojawiła się nowa opowieść jego autorstwa o przygodach Tony’ego Halika pt. "Jadą Haliki przez Ameryki".

- Jako dziecko w każdą niedzielę nie wyobrażałem sobie popołudnia bez Tony'ego Halika. Był dla nas jedynym oknem na świat. Gdyby nie on, nie wiedziałbym jako dziecko o Amazonii, o przeróżnych regionach afrykańskich - przyznał Mirosław Wlekły.

- Wtedy nie marzyło się w ogóle o podróżach, one były nie do zrealizowania. A Tony potrafił przebrnąć przez wszystko. Uciec, nie dać się złapać. I wszystkie trudności przebijał, nie istniały - dodała Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, partnerka Halika.

Legenda o słynnym podróżniku wciąż jest żywa - nie przestaje fascynować zarówno dorosłych, jak i dzieci. W książce "Jadą Haliki przez Ameryki" możemy przeczytać o niezwykłej eskapadzie Halika i jego żony. Mieli do pokonania trasę z Argentyny aż na Alaskę i z powrotem. - Wyjechali we dwoje, a wrócili we troje. Miejsca w jeepie było bardzo mało, a nagle trzeba było zorganizować miejsce dla trzeciego pasażera. Urodził im się syn, dali mu na imię Ozana. Wbrew światu i logice, kontynuowali podróż razem z nim. Ozana do swojego domu rodzinnego trafił dopiero w wieku trzech lat - przyznał Wlekły.

Elżbieta Dzikowska i Tony Halik - historia związku

Dzikowska i Halik spędzili razem 23 lata. Był to bardzo owocny czas, kiedy stworzyli około 300 filmów podróżniczych. Jak Elżbieta wspomina początku znajomości z Tonym? - W telewizji pokazał mi się facet, który opowiadał o skoczkach z Acapulco. Powiedziałam: "Jaki śmieszny!". I wyłączyłam telewizor. A okazało się, że ta śmieszność i ten jego dowcip są najlepszą cechą jego charakteru - wyznała Elżbieta Dzikowska.

Jaki Tony Halik był prywatnie? - Lubił życie, wykorzystywał każdy moment. Byliśmy zgodni, dawaliśmy sobie wolność i to było najważniejsze. Jak chciał pływać po Bałtyku, to mówiłam bardzo proszę, ale beze mnie - dodała Dzikowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości