Podróże

Noc w lesie. Jak przygotować się do spania pod chmurką i co warto zabrać?

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Agata Zjawińska
Jak urządzić wypasiony survival w lesie?
Jak urządzić wypasiony survival w lesie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Miłośnicy survivalu i leśnego biwakowania mogą spędzić noc wśród drzew i dzikiej przyrody. W wielu lasach są wyznaczone specjalne tereny, na których można rozłożyć namiot i przenocować. Jak się do tego przygotować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk.

Spanie w lesie - co trzeba mieć

Leśne wędrówki nie muszą się kończyć wraz ze zmrokiem. Nawet w środku lasu można rozłożyć namiot lub zawiesić hamak i przenocować. O czym warto pamiętać, kiedy chcemy spać pod chmurką? Najważniejsze jest bezpieczeństwo i dbanie o przyrodę. Gdzie zatem można biwakować?

- Musimy wejść na aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lesie) i znaleźć miejsca do zanocowania w lesie. Można też wejść na stronę nadleśnictwa i znaleźć takie miejsce. To są dobrze wybrane punkty, gdzie znajdziemy przestrzeń na biwakowanie - powiedział Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk. - Nie powinniśmy niszczyć ściółki. Dlatego na takie dzikie miejsca najbardziej polecamy hamaki. Chodzi o to, żeby dbać o tę przyrodę. Jeśli skończymy biwakowanie, to żeby ktoś, kto przyjdzie po tobie, zobaczył las taki, jaki był - dodał ekspert.

Co warto zabrać na biwak w lesie?

- Apteczka się przyda, śpiwór, polecam ponczo przeciwdeszczowe z długimi rękawami, karimata - wyliczył Witold Ciechanowicz.

Gotowanie w lesie - jak to zrobić

W lesie można zjeść nie tylko zimne przekąski, ale i posiłek na ciepło. - W wybranych strefach jest możliwość używania takich małych kuchenek gazowych. Trzeba to sprawdzić na mapach, stronach nadleśnictwa czy w aplikacji mBDL - mówił Ciechanowicz.

Jeśli nie mamy specjalnej kuchenki, możemy rozpalić ognisko. Jednak w tym przypadku również powinniśmy upewnić się, gdzie jest do tego wyznaczona przestrzeń. - Są takie pola biwakowe, gdzie można palić ognisko i tam jak najbardziej możemy to zrobić, a przy okazji znajdziemy jakieś zadaszenie, żeby ochronić się przed deszczem - wyjaśnił leśnik.

Używając kuchenki gazowej, należy zadbać o bezpieczeństwo. - Musimy pamiętać, że ściółka jest łatwopalna. Czasami może się okazać, że są bardzo duże susze i wtedy nie możemy używać nawet takiej kuchenki. Trzeba to wcześniej sprawdzić - podkreślił Witold Ciechanowicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Fabian Berg/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości