Newsy

Ile kosztują truskawki? Aktualna cena

Newsy

Aktualizacja:
Kwangmoozaa/ Getty ImagesIle kosztują truskawki? Aktualna cena

Sezon na truskawki - na ten czas w roku czeka wielu z nas. Pyszne, pachnące, czerwone owoce, które pojawiają się w sklepach i na straganach, są nieodłącznym symbolem zbliżającego się lata. Na razie możemy kupić te ze szklarni i tuneli foliowych, jednak ich cena w tym roku wyjątkowo nie odstrasza. Sprawdź, ile kosztują truskawki.

Przybywa truskawek na rynkach hurtowych. Na razie owoce są ze szklarni i tuneli foliowych, w uprawach gruntowych trwa kwitnienie. Jak podaje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i warzyw, "plantatorom truskawek w Polsce sprzyja w tym roku pogoda, przez co ceny są niższe niż przed rokiem".

Ceny truskawek 2022

Z niecierpliwością czekamy na polskie truskawki w dobrej cenie. Na razie te ulubione polskie owoce są jeszcze drogie, chociaż w hurcie ich ceny lekko spadły.

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Ceny pierwszych krajowych truskawek na rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu maja kształtowały się w przedziale 20-34 złotych za kilogram. W połowie maja, na targu truskawki kosztowały między 24-32 zł za kilogram. Mniej więcej w tej cenie kupowaliśmy je także u przydrożnych sprzedawców. W małych sklepach warzywnych czy osiedlowych osiągały cenę nawet 35 zł.

Warto jeszcze trochę poczekać, kiedy na rynku będzie ich dużo. To spowoduje spadek cen, jednak wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą tańsze niż w ubiegłych latach.

- Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej ok. 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny przekraczały 45 zł za kg. W połowie maja średnia cena spadła już poniżej 30 zł za kg. Wzrost podaży owoców sprawia, że cena dalej będzie malała - podaje Business Insider.

Ile kosztują truskawki dziś? Aktualne ceny

Aktualna cena truskawek (na dzień 15 maja 2022 roku) to od 10 (w Łodzi) do 24 zł (w Radomiu) za kilogram owoców.

Tegoroczne ceny truskawek są zaskakująco niskie. Na giełdzie w Broniszach ceny na 13 maja plasowały się od 10 do 20 zł za kilogram owoców. Średnia cena to zatem 15 zł za kg (na dzień 17 maja w hurcie). Kupując truskawki na targu można spodziewać się wyższych cen. Jak podaje portal sadyiogrody.pl - 23-30 zł za łubiankę. W warszawie na "Broniszach" cena waha się od 11 do 13 zł za kg owoców z Polski. Najwięcej truskawek w tym roku pochodzi z Grecji, a nie jak zazwyczaj z Hiszpanii.

- Greckiej truskawki jest w tym roku bardzo dużo. Ze względu na wojnę w Ukrainie, zamknął się rynek rosyjski i białoruski. Plantatorzy szukali alternatywnego rynku zbytu. Cenę 11 zł za grecką truskawkę można było już spotkać 2 miesiące temu na początku marca. Sytuacja jest w tym roku wyjątkowa. Grecka truskawka jest bardzo tania i jest jej naprawdę dużo - powiedział Maciej Kmera dla portalu sadyogrody.pl.

Ruszył wytęskniony sezon na truskawki. Dlaczego warto je jeść? Zobacz wideo:

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot/Teofila Siewko

Źródło: sadyogrody.pl/Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Kwangmoozaa/ Getty Images

Pozostałe wiadomości