Porady

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Trzy sprawdzone sposoby

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
medonet
Truskawki w kobiałce
Damian Lugowski/Getty ImagesJak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Trzy sprawdzone sposoby

Mówi się, że najlepsze truskawki to te nasze, polskie. Jednak skąd mamy wiedzieć, czy sprzedawca nie chce wprowadzić nas w błąd? Przedstawiamy trzy proste sposoby na to, jak rozpoznać, czy truskawki są z Polski czy importowane. 

Importowane truskawki - jak je rozpoznać?

Truskawki importowane dostępne są praktycznie przez cały rok. Najczęściej kojarzą nam się z owocami sprowadzanymi z Hiszpanii. W tym roku sytuacja jest dosyć wyjątkowa, ponieważ importowane truskawki pochodzą częściej z Grecji. W marketach najprościej jest sprawdzić pochodzenie danego owocu, ponieważ istnieje wymóg podawania kraju pochodzenia nieprzetworzonych produktów spożywczych. Również na targach i rynkach rolnych sprzedawcy mają obowiązek podawania tej informacji. Bywa jednak, że handlowcy licząc na większy zysk, po prostu kłamią. Jak wtedy rozpoznać, czy truskawka jest z Polski, czy nie?

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Przede wszystkim warto znać terminy, kiedy rozpoczyna się sezon na polskie truskawki i jak długo trwa. A zaczyna się on już w kwietniu - truskawki wczesne mogą być hodowane szklarniowo i w tunelach. Kolejne owoce pochodzą z upraw gruntowych, a te mają miejsce późnym latem, wraz z drugim kwitnieniem roślin. Smak polskiej truskawce zawdzięczamy zbiorowi już dojrzałych owoców, a nie tzw. "na blado", gdyż nie ma konieczności przewożenia ich. Owoce importowane muszą być zrywane niedojrzałe, aby "przeżyły" długą drogę do kraju, w którym ostatecznie zostaną sprzedane. Stąd też ich znacznie mniej głęboki smak. 

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych?

Pierwszym sposobem, który pomoże nam rozpoznać, czy truskawka jest z Polski jest zwrócenie uwagi na jej kształt. W Polsce najczęściej uprawianą odmianą truskawek są te o kształcie stożkowym lub sercowatym. Podłużne i długie truskawki to najczęściej gatunki importowane.

Drugim sposobem oceny jest przyjrzenie się szypułce. Mówi się, że szypułka prawdę nam powie o tym, czy truskawka z Polski czy nie. Owoce krajowe zbierane są już dojrzałe, oznacza to, że całe powinny być czerwone. Jeżeli przy szypułce są jaśniejsze - to były zbierane w stanie niedojrzałym, czyli tak, jak do importu. Oczywiście może się zdarzyć taka truskawka w naszym koszyczku, jednak, jeżeli zdecydowana większość ma jaśniejszą szypułkę, to prawdopodobnie były one importowane.

Kolejnym sposobem na rozpoznanie polskiego owocu jest zapach i ocena stanu szypułki. Zaraz po kolorze warto zwrócić uwagę na to, czy szypułka jest świeża i czy odstaje od owocu oraz, jaki jest jej zapach. Mdły zapach i przyległa szypułka świadczą o tym, że owoc przebył długą drogę. Jeśli owoc jest świeży - co najczęściej oznacza nieimportowany, krajowy - to zapach szypułki jest intensywnie truskawkowy, a liście odstające.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: medonet

Źródło zdjęcia głównego: Damian Lugowski/Getty Images

Pozostałe wiadomości