Podróże

Co kryje budynek Pentagonu?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pentagon w USA

Pentagon, czyli siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, to jedna z ikon Ameryki. Budynek zajmuje powierzchnię 29 akrów i od lat budzi zainteresowanie poszukiwaczy sensacji. Ten największy biurowiec świata kilkakrotnie padał ofiarą ataków hakerskich. Dowiedz się o nim więcej.

O ściśle tajnych informacjach na temat Pentagonu krążą legendy. Budynek potrafi rozpalić wyobraźnię, a łączna długość jego korytarzy wynosi 28 km.

Pentagon - ile ma metrów i pięter?

Pentagon wybudowano zaledwie w 1,5 roku, a prace rozpoczęto w 1941 roku. Budynek ma kształt pięciokąta, a koszt jego budowy wyniósł 83 miliony dolarów – według obecnego przelicznika kwota ta wynosi 1,3 mld dolarów. W skład biurowca wchodzi 5 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Wspomniane kondygnacje posiadają korytarze okrążające całą budowlę i jest ich pięć. Pentagon mierzy 23 metry wysokości, a każde z jego pięciu skrzydeł ma 291 metrów długości. Imponująca jest ilość materiałów użytych do budowy, czyli 620 tys. ton piasku i 320 tys. m sześc. betonu. Prace były niezwykle intensywne i brało w nich udział 13 tys. robotników. Nie był to łatwy czas dla USA. W trakcie budowy wciąż trwała II wojna światowa, przez którą dostęp do surowców był znacznie utrudniony.

Pentagon to największy na świecie biurowiec, choć nie jest wieżowcem. Mimo że jest to jedno z najważniejszych ministerstw, ze względu na rozmiar nie było dla niego miejsca w Waszyngtonie, stolicy kraju. Pentagon znajduje się w mieście Arlington w stanie Wirginia, po drugiej stronie Potomacu.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak wygląda codzienne życie w Pentagonie?

Ministerstwo rządzi się swoimi prawami. W środku obowiązuje zakaz noszenia nakryć głowy oraz salutowania. Mimo że powierzchnia budynku jest ogromna, poruszanie się po nim wcale nie trwa długo. W mniej więcej 10–15 minut można dotrzeć z jednego końca budynku na drugi. Ułatwieniem są windy oraz ruchome schody – wind jest 13, a schodów ruchomych 19.

Pracownicy ministerstwa mają stały dostęp nie tylko do dobrze wyposażonych bibliotek, ale również do kawiarni i barów. Co ciekawe, bary i kawiarnie należą do największych korporacji, czyli McDonald’s, Pizza Hut czy KFC. Pentagon, jak na poważne ministerstwo przystało, jest również bardzo dobrze wyposażony na wypadek pożaru. W biurowcu znajduje się bowiem około 700 gaśnic oraz kilkaset punktów świetlnych. Ponadto obowiązują tu wysokie standardy bezpieczeństwa.

Problemy na tle rasowym istnieją w Ameryce niemalże od początków jej istnienia. Nie ominęły one również Pentagonu, gdyż i tutaj początkowo obowiązywała segregacja rasowa. Czarnoskórzy i biali mieli oddzielne sale jadalne oraz toalety. Warto dodać, że jadalnie dla ludzi o czarnym kolorze skóry mieściły się w piwnicy. Na każdym z pięter istniały oddzielne łazienki – z podziałem na płeć i przynależność rasową. Warto wspomnieć, że to właśnie Pentagon był pierwszy miejscem, w którym zniesiono przepisy o segregacji rasowej – z inicjatywy prezydenta Roosevelta.

Kto najczęściej atakował Pentagon?

Pentagon w USA od dawna jest celem ataków hakerów z całego świata. Wielokrotnie był nękany przez cyberprzestępców, według których system ochrony ministerstwa nigdy nie należał do najtrudniejszych do pokonania. Wynika to z różnych powodów, a głównie z tego, że został zbudowany w czasach, gdy nie było aż tak powszechnego dostępu do komputerów oraz rozbudowanego systemu łączności. Niemniej jednak nie tylko hakerzy próbowali zniszczyć Pentagon.

Podczas ataku 11 września 2001 r. terroryści uderzyli samolotem w biurowiec. Efektem były spore zniszczenia oraz śmierć 125 osób oraz 59 osób, które znajdowały się na pokładzie porwanego samolotu. Pentagon z roku na rok jest coraz lepiej chroniony. W tym celu powołano Pentagon Force Protection Agency, czyli specjalną służbę mającą chronić budynek. Należą do niej służby wywiadowcze i śledcze oraz żandarmeria wojskowa, technicy i agenci federalni.

Co jeszcze warto wiedzieć o Pentagonie?

W Pentagonie w Wirginii oprócz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych znajduje się również m.in. Departament Korpusu Piechoty Morskiej i Sekretariat Obrony. Z ciekawostek warto wspomnieć, że w pokoju sekretarza obrony stoi największe biurko w Pentagonie, a na nim znajdują się trzy telefony – biały, czerwony i niebieski .

Telefon biały służy do połączeń z Białym Domem, czerwony do kontaktowania się z Rosją, a niebieski do rozmów wewnętrznych. Strategicznym punktem Pentagonu jest gabinet sekretarza, który połączony jest z podziemnym pokojem operacyjnym, a prowadzi tam specjalna winda. Wspomniany pokój operacyjny jest centrum dowodzenia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Getty Images

Pozostałe wiadomości