Podróże

Osijek – miasto w Chorwacji. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Malowniczy krajobraz w mieście Osijek. Osijek, Chorwacja.

Osijek położony jest niedaleko dwóch granic – węgierskiej oraz serbskiej. Nie jest to typowo turystyczne miasto, za to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Chorwacji. Jego ciekawa historia sprawa jednak, że warto tutaj zajrzeć choćby po drodze do Bośni i Hercegowiny.

Przez Osijek przejeżdżają często autokarowe pielgrzymki do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, jednak prawie żadnej z nich nie przychodzi na myśl, aby się tutaj zatrzymać. Pielgrzymi wolą po drodze spędzić dzień w Budapeszcie. Dobrym pomysłem jest jednak dłuższy postój w Osijeku, aby wypić kawę, odpocząć i zobaczyć miejscową katedrę św. Piotra i Pawła.

Osijek w Chorwacji – jakie jest to miasto?

Osijek to dość ważne miasto w Chorwacji. Znajduje się tutaj wiele zakładów przemysłowych, które produkują maszyny rolnicze, meble i zapałki. Istnieje tutaj duża cukrownia i fabryka materiałów budowlanych. Od 1697 roku bez przerwy wytwarzane jest doskonałe piwo w miejscowym browarze. Osijek to również ważny węzeł komunikacyjny, przez który przebiega kolej i kilka krajowych dróg. Znajduje się tutaj kilka uczelni wyższych, w tym znany Uniwersytet Josipa Jurja Strossmayera. Osijek stanowi również bardzo ważny ośrodek religijny – jest to siedziba archidiecezji Dakovo-Osijek. W mieście funkcjonuje dość dobrze komunikacja miejska, dlatego łatwo jest się po nim poruszać. Charakterystycznym jej elementem są wąskotorowe tramwaje.

Historia chorwackiego Osijeka

Miasto w czasach rzymskich było ważnym punktem strategicznym, strzegącym przeprawy przez rzekę Drawę i nosiło nazwę Mursa. W czasach Sulejmana Wspaniałego, w 1526 roku na rozkaz samego sułtana zbudowano tutaj most jego imienia. Łączył on miasto Osijek z miejscowością Darda. Oparty był na ogromnych, 7-metrowych palach o szerokości 6 metrów. Taka otwarta przeprawa przez rzekę była postrzegana przez mieszkańców i władze nie jako udogodnienie, ale zagrożenie dla chrześcijaństwa w Europie. Most był więc często ostrzeliwany i atakowany, aż w końcu ostatecznie spaliła go armia austriacka po bitwie pod Mohaczem w 1686 roku. W czasie wojny chorwacko-serbskiej w latach 1991–1994 miasto było ostrzeliwane przez wiele miesięcy. Zniszczeniu uległa duża część zabudowy razem z zabytkami w centrum oraz mostami na Drawie.

Osijek – najważniejsze atrakcje miasta, czyli co warto zobaczyć?

Najciekawszym miejscem w Osijeku jest jego centrum, czyli Stare Miasto utrzymane w barokowym stylu, które otoczone było obronnym murem. Do dzisiaj zachowały się jedynie jego fragmenty. W dawnych czasach chroniło ono przeprawy przez Drawę dlatego do dnia dzisiejszego mówiąc o nim, miejscowi określają go mianem twierdzy. Stare Miasto nie zmieniło się od XVIII wieku, nawet pomimo bombardowań Serbów z początku lat dziewięćdziesiątych. Centrum Starego Miasta w Osijeku stanowi brukowany plac św. Trójcy z ratuszem i otaczającymi go kamienicami. Na jego środku stoi kolumna z 1730 roku, upamiętniająca ofiary epidemii dżumy.

Można tam zjeść dobry obiad, wypić kawę i kupić pamiątki. W obrębie Starego Miasta znajduje się kilka miejsc, które warto zobaczyć. Są to przede wszystkim kościół św. Krzyża z 1732 roku oraz kościół św. Michała – ten drugi wybudowano w 1742 roku na miejsce stojącego kiedyś tutaj meczetu z czasów Sulejmana. W Starym Mieście znajduje się kilka ciekawych muzeów – najważniejsze to Muzeum Sławonii i Muzeum Archeologiczne. Oddalenie Starego Miasta w Osijeku sprawia, że nie jest ono zbyt tłoczne. Turystów, nawet w sezonie, jest tutaj jak na lekarstwo. Spacer po Starym Mieście "twierdzy" w Osijeku napawa zadumą i lekkim smutkiem – na budynkach wciąż widoczne są dziury po kulach. Są to blizny, które Stare Miasto nosi po wojnie z lat dziewięćdziesiątych. Punktem obowiązkowym w zwiedzaniu miasta jest także kontrkatedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Położona jest w części miasta zwanej Gornji Grad. Ten neogotycki kościół robi naprawdę duże wrażenie. Zbudowany został w latach 1894–1898, a jego pomysłodawcą był Franz Langenberg – sławny, niemieckiego architekta. W kościele znajduje się aż pięć neogotyckich ołtarzy. Charakterystycznym znakiem miasta jest wieża kościoła – 94-metrowa dzwonnica z czterema emporami po bokach i bogato zdobionymi oknami.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wakacyjny armagedon w Chorwacji

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aldo Pavan/Getty Images

Pozostałe wiadomości