Podróże

Wiedeń, Austria - atrakcje turystyczne, zabytki i ciekawe miejsca

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pintai Suchachaisri/Getty ImagesWiedeń

Kunszt, wyrafinowanie i elegancja - te trzy słowa wystarczą, by w pełni opisać Wiedeń, stolicę Austrii. Miasto to stanowi wielkie, przestrzenne muzeum, gdzie każdy budynek to odrębne dzieło sztuki. Jakie tajemnice kryje Wiedeń? Co zobaczyć podczas wizyty w nim i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wiedeń jest tak bogaty w zabytki, rzeźby i zdobienia, że czasem aż trudno uwierzyć, że jest on prawdziwym miastem, a nie filmową scenografią. Zobaczyć tam można budowle reprezentujące różne epoki (od renesansu po współczesność) i style architektoniczne (od baroku, poprzez gotyk, aż do stylu romańskiego). Wiedeń i zabytki w jego obrębie stały się inspiracją dla wielu innych europejskich miast, takich jak Kraków, Lwów czy Budapeszt. Centrum stolicy Austrii, wraz ze swoimi architektonicznymi skarbami, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a oczarowani klimatem miasta turyści co roku tłumnie i chętnie je odwiedzają.

Austria i Wiedeń - położenie i najważniejsze fakty

Położona w Europie Środkowej Austria to federacja dziewięciu tzw. krajów związkowych - Burgenlandu, Karyntii, Salzburgu, Styrii, Tyrolu, Vorarlberga, Wiednia, Dolnej Austrii i Górnej Austrii. Jej stolicą oraz największym miastem jest położony nad Dunajem, w północno-wschodniej części kraju, Wiedeń. Powierzchnia miasta to 414,87 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności około 2 miliony mieszkańców. Wiedeń podzielony jest na 23 dzielnice, które nazywane są kolejnymi liczbami.

Wiedeń, Austria - krótka historia miasta

Dzisiejsza metropolia była niegdyś małą, celtycką osadą. Dopiero w 1221 roku Wiedeń otrzymał prawa miejskie. Złote czasy miasta przypadły na XV wiek, kiedy rządy w nim objęła dynastia Habsburgów i przekształciła miejscowość w stolicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W ekspresowym czasie Wiedeń stał się ważnym ośrodkiem rozwoju kultury i nauki, siedzibą biskupstwa oraz miastem uniwersyteckim.

W latach 60. XIX wieku władzę w mieście przejął Franciszek Józef I. To za jego panowania na terenie Wiednia powstały liczne reprezentacyjne budowle, które podziwiać można po dzień dzisiejszy. Wiedeń stał się stolicą Austrii po I wojnie światowej. Tytuł ten oddał Berlinowi podczas połączenia Republiki Austriackiej z Niemcami w czasie II wojny światowej. Okupacja niemiecka skończyła się w Austrii wraz z zakończeniem II wojny, a tym samym Wiedeń znów stał się stolicą kraju.

Wiedeń: atrakcje turystyczne - co warto zwiedzić?

Niezwykłe miasto, gdzie na każdym kroku historia przeplata się ze współczesnością - taki właśnie jest Wiedeń. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od samego centrum. Spacer wśród eleganckich kamienic rozpocząć można na słynnym Placu Stefana (niem. Stephanplatz), na którym stoi majestatyczna gotycka katedra św. Szczepana. Kościół obfituje we wspaniałe dzieła sztuki i nietuzinkowe zdobienia, a jego główną atrakcją jest otwarta dla zwiedzających wysoka wieża, z której rozpościera się widok na panoramę całego miasta. To właśnie w okolicach centrum podziwiać można najważniejsze zabytki wiedeńskie oraz wszystkie najciekawsze atrakcje, z jakich słynie Austria i jej stolica Wiedeń.

Starówka miasta, ze względu na bogactwo kulturowe, jakie reprezentuje, wpisana została na listę UNESCO. Centralna część miasta to jednak nie jedyne warte odwiedzenia miejsce. W Wiedniu znaleźć można wiele wspaniałych pałaców, którą zdają przenosić odwiedzających w czasie - do okresu paniczów w białych perukach i dam w zdobionych sukniach. Do najsłynniejszych pałacowych budowli należą: Pałac Schonbrunn (niegdyś letnia rezydencja cesarska), Pałac Hofburg (dawna cesarska rezydencja zimowa) oraz zespół pałacowo-ogrodowy Belweder.

Miniprzewodnik - Wiedeń na weekend lub wakacje

Wiedeń to piękne europejskie państwo, które jest odpowiednie zarówno na weekend, jak i całe wakacje. Można znaleźć w nim różnorodne rozrywki - od zwiedzania muzeów sztuki, poprzez spacerowanie po pałacowych ogrodach, aż do szaleństwa w najstarszym parku rozrywki na świecie - - wesołym miasteczku Prater.

Przede wszystkim Wiedeń to ceny przystępne na "polską kieszeń", a spora baza noclegowa pozwala na znalezienie odpowiedniego zakwaterowania bez większych problemów Zwiedzanie wiedeńskich zabytków i muzeów warto zaplanować jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu można zakupić bilety i wejściówki przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknąć długich kolejek do kas biletowych.

Atrakcje wiedeńskie nigdy się nie nudzą, ale podczas dłuższego pobytu w stolicy Austrii można wybrać się na jednodniową wycieczkę do innego dużego europejskiego miasta, korzystając z licznych połączeń na trasie Wiedeń - Bratysława czy Wiedeń - Budapeszt.

Zobacz wideo:

Zobacz wideo: Moniuszko zdobył Wiedeń

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pintai Suchachaisri/Getty Images

Pozostałe wiadomości