Podróże

Co warto zobaczyć w Kapsztadzie - zabytki, Góra Stołowa i inne atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Kapsztad to miasto w RPA, które leży w bliskim sąsiedztwie Góry Stołowej. Tamtejszy klimat jest łagodny. W Kapsztadzie nie ma mroźnych zim czy skrajnie upalnego lata. W Cape Town znaleźć można atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Poza Górą Stołową Kapsztad proponuje turystom m.in. ogród botaniczny Kirstenbosch. Miejscowym zbytkiem, który warto odwiedzić jest także Zamek Dobrej Nadziei. Spędzając urlop w Kapsztadzie, można udać się na tutejsze plaże lub na nabrzeże Wiktorii i Alfreda.

Kapsztad - położenie, klimat, bezpieczeństwo

Kapsztad (afrikaans Kaang, ang. Cape Town) to najstarsze miasto w Republice Południowej Afryki i jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Kapsztad stanowi drugą największą aglomerację RPA, leży u podnóża Góry Stołowej. Został założony przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską w 1652 roku. Początkowo pełnił rolę przystani dla statków podróżujących do Azji. Obecnie Kapsztad jest mieszaniną ras, kultur, wyznań i języków. Tak samo jak w pozostałych miastach RPA, w Kapsztadzie obowiązuje 11 języków urzędowych.

Znaczna część jego mieszkańców to potomkowie niewolników, którzy zostali przywiezieni z innych krajów oraz kontynentów. Planując pobyt w Kapsztadzie, warto wiedzieć, że panujący w nim klimat nie ma większego znaczenia. Nie ma tutaj dużych wahań temperatury, choć trzeba przyznać, że południowoafrykańskie zimy nie należą do przyjemnych. Od czerwca robi się wilgotno i chłodno (od 6 do 19°C). Lato w Kapsztadzie przypada na miesiące od listopada do marca. Wówczas maksymalna temperatura wynosi ok. 26°C, przy czym południowo-wschodni wiatr powoduje, że nie czuje się gorąca.

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Kapsztadu są miesiące od marca do maja, wtedy temperatura najbardziej sprzyja wypoczynkowi. Zwiedzając Kapsztad, warto pomyśleć o kwestii bezpieczeństwa. Po pierwsze, lepiej spacerować po mieście w godzinach dziennych. Po drugie, w trakcie zwiedzania cenne przedmioty, takie tak aparat, lepiej mieć w plecaku niż na szyi czy w dłoni.

Zwiedzanie Kapsztadu

W Kapsztadzie jest wiele atrakcji, ale największą z nich jest Góra Stołowa. Jest to płaskowyż o długości 4 km i wysokości 1087 m n.p.m. Znalazła się ona w gronie nowych cudów natury. Jest też obiektem wpisanym na światową listę dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 2200 gatunków roślin, niektóre z nich nie występują nigdzie indziej. Widoczna jest z każdego punktu w mieście. Istnieje kolejka, którą turyści mogą wjechać na Górę Stołową i z niej podziwiać panoramę Kapsztadu.

Niedaleko Góry Stołowej znajduje się ogród botaniczny Kirstenbosch, w którym oglądać można przykłady lokalnej roślinności. Założycielem Kirstenbosch był prof. Pearson. W ogrodzie znajduje się także nagrobek botanika z kamienną, pamiątkową tablicą.

Kapsztad poza Górą Stołową i ogrodem botanicznym wyróżnia się ciekawą architekturą. Jedną z zabytkowych budowli, które warto zobaczyć będąc w tym mieście, jest Zamek Dobrej Nadziei z XVII wieku. Jest to najstarszy kolonialny budynek w RPA. Należy go szukać w centrum Kapsztadu. Zamek pełnił rolę fortecy. Dziś jest siedzibą dowództwa okręgu wojskowego. Interesującym miejscem, które warto odwiedzić, jest też tutejszy ratusz, wybudowano go w 1905 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie na balkonie tego budynku Nelson Mandela przemawiał do zgromadzonych tłumów, zaraz po opuszczeniu więzienia.

W Kapsztadzie atrakcjami turystycznymi są również otwarty w 1885 roku parlament i muzułmańska enklawa Kapsztadu, czyli dzielnica Bo-Kaap (Górny Przylądek). Jej znakiem rozpoznawczym są kolorowe domki. Znajduje się ona u stóp Wzgórza Sygnałowego. Najstarsze budynki tej części miasta pochodzą z połowy XVII wieku. Jeden z nich jest siedzibą miejscowego muzeum - Bo-Kaap Museum. Miłośnicy historii mogą odwiedzić również Muzeum Dystryktu Szóstego.

Po zobaczeniu w Kapsztadzie wszystkich zabytków i muzeów, warto udać się na wyspę Robben. Znajduje się ona ok. 14 km od miasta. Można na nią popłynąć promem. W najwyższym punkcie Robben znajduje się zabytkowa latarnia morska. W przeszłości wyspa była domem dla nieuleczalnie chorych i trędowatych. Stanowiła też więzienie dla przeciwników apartheidu, takich jak Nelson Mandela, który na wyspie spędził ponad 20 lat.

Kapsztad - co jeszcze warto tu zobaczyć?

W Kapsztadzie, na terenie doków i portu morskiego, w latach osiemdziesiątych XX wieku, powstało nabrzeże Wiktorii i Alfreda. Proponuje ono atrakcje dla całej rodziny. Jest tu diabelskie koło, Akwarium Dwóch Oceanów z fauną morską Oceanów Indyjskiego i Atlantyckiego oraz Muzeum Afrykańskiej Sztuki Współczesnej Zeitz MOCAA. Powodem, dla którego warto odwiedzić Kapsztad, są też tutejsze plaże. Na szczególną uwagę zasługują cztery plaże Clifton, które oddzielone są od siebie granitowymi głazami. Dużą popularnością cieszy się plaża Camps Bay, na której rosną palmy. Osoby pragnące zobaczyć kolonię pingwinów przylądkowych powinny udać się na plaże Boulders.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Działalność Omeny Mensah w Afryce

Działalność Omeny Mensah w Afryce
Działalność Omeny Mensah w Afryce Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Johannes Mann/Getty Images

Pozostałe wiadomości