Podróże

Peloponez – plaże, zabytki, najpiękniejsze miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Peloponez

Peloponez to największy grecki półwysep, otoczony Morzem Jońskim z jednej strony i Egejskim z drugiej. Antyczne ruiny, historyczne budowle i wspaniałe krajobrazy czynią go wyjątkowym miejscem. Mimo że jest niezwykle atrakcyjny turystycznie, nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem.

Półwysep Peloponez jest krainą z greckich mitów, pokrytą gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i winnicami. Pośród nich wyrastają antyczne ruiny osadzone na wysokich górach, a wszystko otaczają złote plaże i błękitne morze. Wybrzeże Peloponezu jest nierównomierne, posiada mnóstwo mniejszych lub większych zatok, często ląd kończy się wysokimi klifami. To prawdziwy raj na ziemi dla tych, którzy nie lubią tłumów turystów i wolą kameralną atmosferę. Pomimo całego swojego piękna, Peloponez nie jest tak popularną destynacją jak na przykład greckie wyspy.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Peloponez – historyczna kraina

Wielbiciele historii, poszukujący śladów przeszłości, będą w prawdziwym raju. Peloponez to kolebka europejskiej kultury. Zwiedzanie Sparty, Olimpii, Koryntu czy Argos to niezapomniane przeżycie. Na terenie całego półwyspu znajdują się stanowiska archeologiczne, w których co chwila odkrywane są pozostałości dawnych cywilizacji – świadczy to o tym, jak bogatą historię ma Peloponez. Zabytki warte zobaczenia to między innymi starożytne zamki – twierdza Palamidi w Nafplio, zamek Monemvasia, który jest w rzeczywistości małym miastem, czy twierdza Mani. Miłośnicy starożytnej sztuki mogą wybrać się na spektakl w Epidauros – najlepiej zachowany amfiteatr z czasów antycznych. Przedstawienia odbywają się w nim w ramach Festiwalu Ateńskiego, a sam teatr pomieści aż 14 000 osób. Entuzjaści historii będą oczarowani również świątynią Apollina w Bassaj oraz pałacem i grobem Agamemnona.

Peloponez – plaże i słońce

Peloponez to królestwo cudownych plaż. Najpiękniejsze plaże w całej Grecji są właśnie tutaj. Najbardziej znaną z nich jest plaża Voidokilia w Mesenii, niedaleko miejscowości Petrohor. Znajduje się na niej biały, miękki piasek. Otaczają ją wydmy, jednocześnie oddzielając ją od laguny Gialova. W niedalekiej odległości znajdują się również tajemnicze jaskinie, zamki i zatoka Navarino. Najczystszymi plażami w Grecji może pochwalić się właśnie Peloponez. Pogoda również zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. Od kwietnia do października aura jest tutaj prawdziwie letnia, a większość dni słoneczna. W lipcu i sierpniu średnia temperatura powietrza wynosi 31℃ a woda w tym czasie ma 25℃. Idealne warunki na plażowanie są nie tylko latem. Od maja do października pogoda sprzyja relaksowaniu się na plaży – w maju temperatura powietrza wynosi średnio 25℃ a wody 19℃. We wrześniu jest nadal gorąco – 28℃ i 24℃ w wodzie. Uparci mogą kąpać się jeszcze w październiku, przy średnio 23℃ w powietrzu i 22℃ w wodzie.

Peloponez – co warto zobaczyć?

Ciekawym punktem na mapie Peloponezu są wodospady Polylimnio. Dojazd jest dość skomplikowany, jednak warto się wysilić, aby zobaczyć tę perełkę. Na wycieczkę należy założyć dobre, górskie buty za kostkę, ponieważ konieczne będzie przemieszczanie się po mokrych głazach. Wodospady położone są w wąwozie, dzięki czemu posiadają niesamowity urok. Warto odwiedzić również Pylos – niewielkie miasto na Peloponezie, czarujące i pełne ciekawych atrakcji. Ponad miasteczkiem wznosi się twierdza Neo Kastro, do której warto się wybrać. Punkt obowiązkowy to wycieczka do Sparty – miasta najodważniejszych wojowników świata. Na miejscu zobaczyć trzeba świątynię Artemidy, ruiny starożytnej Sparty oraz pojechać za miasto do wioski Amylkai, aby zobaczyć świątynię Apolla.

Ważnym punktem na Peloponezie jest również Korynt – miasto niezwykle ważne w mitologii greckiej. Zobaczyć w nim można niezwykle ciekawy kanał koryncki oraz starą część miasta – ruiny świątyni Apollina, muzeum archeologiczne oraz średniowieczną twierdzę pod Akrokoryntem. Interesującym miejscem jest również Mistra – pełne starożytnych ruin miasto z czasów Bizancjum, wpisane na listę UNESCO. Warta odwiedzenia jest również Diros – 20 km niesamowitych formacji skalnych i jaskiń. Do zwiedzania udostępnione jest trasa o długości 1850 m, z czego 1300 m zwiedza się płynąc łódką. Wadą zwiedzania jaskini jest brak anglojęzycznego przewodnika – miejscowi porozumiewają się wyłącznie w języku greckim.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości