Podróże

Najciekawsze miejsca na Łotwie. Co warto zobaczyć w stolicy i jaką zabrać walutę?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Westend61/Getty ImagesŁotwa - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca

Łotwa to kraj wciąż nieodkryty przez turystów, większości osób kojarzący się tylko z byłą republiką Związku Radzieckiego. Tymczasem skrywa wiele atrakcji, jak choćby wpisaną na listę UNESCO starówkę w stolicy czy klimatyczne wioski, w których możemy odpocząć od zgiełku cywilizacji. Radzimy, kiedy wybrać się na Łotwę, które atrakcje turystyczne odwiedzić i jaką zabrać ze sobą walutę.

Łotwa do niedawna borykała się z kryzysem i była jednym z biedniejszych krajów Unii Europejskiej. Obecnie – dzięki wprowadzeniu reform, a także przyjęciu nowej waluty – Łotwa to kraj szybko rozwijający się i nowoczesny. Stolica Łotwy – Ryga, uznana za jedną z najprzyjaźniejszych turystom stolic świata. Skrywa skarby secesji i starówkę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Także miłośnicy przyrody znajdą na Łotwie coś dla siebie. Połowa kraju pokryta jest bowiem lasem, jest to więc idealne miejsce dla obserwatorów ptaków i osób szukających relaksu w leśnej głuszy. Czym jeszcze może zaskoczyć nas Łotwa?

Co warto wiedzieć przed podróżą na Łotwę? Waluta, dojazd i warunki pogodowe

Planując wyprawę na Łotwę na własną rękę, warto zastanowić się nad najlepszym środkiem komunikacji. Zdecydowanie najwygodniej będzie nam wybrać się na Łotwę własnym autem. Podróż jest co prawda dość długa (z Warszawy do Rygi jedzie się około 8 godzin), jednak możemy przy okazji zwiedzić Litwę lub odpocząć w jednym z jej pięknych uzdrowisk. Stan dróg na Litwie i Łotwie jest dobry, a dzięki podróży własnym autem będziemy mieli możliwość zwiedzenia atrakcji oddalonych od głównych centrów i będziemy niezależni od miejscowej komunikacji.

Na Łotwę możemy również dojechać pociągiem (przez Białystok i Kowno do Rygi) lub autobusem. Istnieją bezpośrednie połączenia autokarowe Warszawa–Ryga, możemy również wybrać opcję z przesiadką w Wilnie.

Kiedy jechać? Większość miejsc turystycznych Łotwy warto zwiedzić wiosną lub latem – są to bowiem atrakcje na wolnym powietrzu. Łotwa leży w strefie klimatu umiarkowanego, w stosunku do Polski jest jednak znacznie wysunięta na północ. Zimy mogą być więc bardzo srogie. Najlepszy czas na odwiedzenie Łotwy to miesiące od maja do września. Choć mogą nas wtedy spotkać opady deszczu, temperatury są wtedy najwyższe a dni najdłuższe.

Do 2014 roku walutą obowiązującą na Łotwie był łat. 1 stycznia 2014 roku Łotwa przyjęła euro – warto więc zaopatrzyć się w tę walutę przed podróżą, możemy również wymienić złotówki na miejscu lub pobrać gotówkę z bankomatu.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co oferuje turystom Łotwa? Atrakcje i ciekawe miejsca

Łotwa zainteresuje zarówno pasjonatów architektury, jak i miłośników przyrody. W zwiedzaniu kraju nie możemy ominąć stolicy, warto jednak odkryć również mniej znane miejsca, których pełna jest Łotwa. Co warto zobaczyć?

Jedną z największych atrakcji Łotwy jest jej stolica – Ryga. Bardzo przyjazna turystom Ryga oferuje światowej klasy zabytki, kusi również swą kameralnością. Będąc w Rydze, warto zgubić się na starówce, podziwiając kompleksy średniowiecznych kamienic i gotyckie kościoły. Starówka Rygi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ryga to również miasto pełne secesyjnych kamienic – naliczono ich około 800, w tym większość w centrum. Gdy zmęczy nas zwiedzanie, warto wstąpić do którejś z licznych knajpek, aby spróbować łotewskiej kuchni. Do charakterystycznych dań serwowanych w tym kraju należą ryskie szprotki, ryby i zupa chlebowa. Warto popić je znakomitym piwem lub winem z rabarbaru.

Atrakcje Rygi to nie wszystko, co oferuje turystom Łotwa. Ciekawe miejsca na wybrzeżu Bałtyku możemy zacząć od zwiedzania Jurmały. To doskonały punkt wypadowy do innych portów bałtyckich i miasto słynące z najlepszych ośrodków SPA w kraju. Możemy tam także znaleźć jedne z najpiękniejszych krajobrazów, jakimi może pochwalić się Łotwa. Atrakcje dla dzieci to liczne baseny, a także piękne, piaszczyste plaże.

Jeśli pragniemy kontaktu z dziką przyrodą i odpoczynku na łonie natury, nie możemy ominąć Parku Narodowego Gauja, rozciągającego się wokół rzeki o tej samej nazwie. To największy park narodowy, jakim może pochwalić się Łotwa. Atrakcje turystyczne parku to między innymi ruiny średniowiecznych zamków, kilometry tras pieszych i kajakowych, a przede wszystkim wszechobecna zieleń, śpiew ptaków i spokój.

Czym może zaskoczyć nas Łotwa? Ciekawostki na temat kraju

Łotwa to niezwykły kraj o unikalnej kulturze, który niejednym faktem może nas zaskoczyć. Czego nie wiemy o Łotwie?

Flaga Łotwy składa się z trzech pasów: górny i dolny mają kolor karminowy, środkowy zaś jest biały. Zgodnie z legendą ciała poległych na froncie żołnierzy zawijano w białe prześcieradła – materiał cały przesiąkał krwią, jedynie wzdłuż kręgosłupa zostawał biały pas.

Prawie połowę powierzchni Łotwy stanowią lasy – z czego połowa to lasy prywatne. Łotwa miała kolonię na karaibskiej wyspie Tobago, stając się tym samym najmniejszym krajem kolonialnym. Łotwa może pochwalić się jedną z najszybszych prędkości Internetu na świecie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości