Skansen pszczelarski dla miłośników miodu. "Mamy tutaj ule w postaci chat góralskich"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Diana Kautz
Miodowe lato w skansenie
Miodowe lato w skansenieDzień Dobry TVN
wideo 2/15

W Swarzędzu mieści się Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego. Miejsce to odwiedziła Diana Kautz, skąd prezentowała prognozę pogody. Dlaczego warto wybrać się do miasta płynącego miodem?

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum w Swarzędzu powstało jako oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie na terenie istniejącego od 1963 roku skansenu pszczelarskiego.

- To jest bardzo ciekawe miejsce, które można zwiedzać i w pogodę, i niepogodę, bo jest wystawa muzealna i plenerowa. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się, jak to pszczelarstwo zmieniało się na przestrzeni lat, jakich narzędzi używano do produkcji miodu, jak zmieniały się ule, jakie miały kształty i kolory. Jest ich tutaj około 250. Najstarsze mają od 100 do 600 lat. Co ciekawe, większość z nich nadal zamieszkują pszczoły - mówiła Diana Kautz.

Skansen Pszczelarski w Swarzędzu

Skansen stanowi unikatowy zbiór ekspozycji przedstawiających historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich.

- W muzeum mamy zgromadzone eksponaty, które świadczą o naszej wielowiekowej tradycji. To jest prawie 2000 lat tak naprawdę. Bartnictwo ma swoje źródła koło V, VI wieku. (...) Historia, która jest zapisana świadczy o tym, że to jest prawie 2000 lat działalności człowieka z pszczołami na naszych ziemiach - mówił Jerzy Kamprowski, kierownik placówki.

Jak dodał rozmówca Diany Kautz, z czasem pszczelarze rozbudowywali pasieki. - Używano naturalnych materiałów, a więc drewno. Potem była słoma, więc ule wyplatane tzw. kószki. Ten ostatni okres, powiedzmy XIX, XX wiek, to już taka twórczość nawet artystyczna. Dlatego mamy tutaj takie ule architektoniczne w postaci chat góralskich - podkreślił.

Od przeszło miesiąca pszczoły urzędują już na polach i drzewach kwitnących, by zbierać pyłek i nektar. Pierwsze miody będą zatem z mniszka. Jak ułatwić pszczołom prace? Jakie rośliny warto zasadzić? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Diana Kautz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN