Podróże

Mekka – islam z bliska. Historia i miejsca święte dla muzułmanów

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mekka
Shakeel Sha/Getty ImagesMekka – najświętsze miasto muzułmanów

Każdy wyznawca islamu powinien co najmniej raz w życiu odbyć hadżdż, czyli pielgrzymkę do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej. Na miejscu czeka na niego tawaf, czyli tradycyjny muzułmański rytuał.

Mekka to miasto położone w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, u podnóża gór Dżabal al-Hidżaz. Od wieków stanowi religijne centrum islamu i jest celem pielgrzymek dla wyznawców z całego świata. Co ciekawe, do Mekki mogą dostać się jedynie muzułmanie – w mieście panuje zakaz przyjmowania osób o odmiennym wyznaniu.

Kościół i religia

Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
wideo 2/5

Mekka – historia świętego miejsca

Zgodnie z Koranem, czyli świętą księgą muzułmanów, w Mekce w 571 r. n.e. narodził się Mahomet, prorok islamu. Tutaj też miało dojść do objawienia mu sur (fragmentów Koranu, najważniejszych dekretów religijnych) mekkańskich.

Na skutek prześladowań Mahomet i pierwsi wyznawcy stworzonej przez niego religii zostali zmuszeni do opuszczenia Mekki. W 622 r. prorok udał się do Medyny. Data ta do dzisiaj uznawana jest za moment powstania islamu. W 628 r. Mahomet odbył pielgrzymkę do Mekki, w celu odbycia rytuału umra, czyli okrążenia świątyni Al-Kaba i ucałowania świętego kamienia Hadżar. Niedługo po tych wydarzeniach zwyczaj pielgrzymowania do Mekki został przez Mahometa usankcjonowany jako jeden z najważniejszych muzułmańskich rytuałów.

Mekka – meczet Al-Haram, Al-Kaba i Hadżar

Najważniejsze miejsca w Mekce są bezpośrednio związane z prorokiem Mahometem. Al-Kaba to świątynia i sanktuarium, którą wznieść miał biblijny Adam. Budowla miała ulec zniszczeniu podczas potopu, a następnie zostać odbudowana przez Abrahama i jego pierworodnego syna. Około II w p.n.e. w sanktuarium oddawano cześć około 360 bogom wywodzącym się z politeistycznych wierzeń staroarabskich. Po narodzinach islamu Al-Kaba została przemieniona w miejsce kultu Allaha. Usunięto z niej wszelkie ślady dawnej religii oprócz Hadżaru, czyli Czarnego Kamienia.

Hadżar to kamień w południowo-wschodniej części Al-Kaby. Znajdował się on w świątyni jeszcze w czasach przedislamskich i otoczony był szczególnym kultem. Po przejęciu Al-Kaby przez Mahometa prorok ogłosił, że Hadżar to kamień pochodzący z nieba. Do sanktuarium miał go przynieść archanioł Gabriel, jako podarunek dla Abrahama, odbudowującego zniszczoną Al-Kabę. Podczas tawafu, czyli rytuału polegającego na okrążaniu Al-Kaby, wyznawcy islamu całują i dotykają kamień, aby uzyskać błogosławieństwo. Według wierzeń kamień pochłania grzechy wiernych i wymazuje winy. To właśnie dlatego jego barwa na przestrzeni wieków miała zmienić się z białej w czarną. Świątynia Al-Kaba znajduje się na terenie największego na świecie meczetu – Al-Haram. Uwzględniając zewnętrzne oraz wewnętrzne miejsca modlitwy, obiekt ten ma powierzchnię 356 800 m². Al-Haram może pomieścić nawet 4 miliony osób. Zgodnie z wierzeniami, meczet miał powstać na ziemi jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ludzi, a jego budowę zlecił aniołom Allah. W wyniku wielu tragedii budowla miała być wielokrotnie niszczona i odbudowywana.

Pielgrzymki do Mekki

Pielgrzymka do Mekki ( hadżdż ) to jeden z pięciu filarów islamu, czyli obowiązków, jakie każdy muzułmanin powinien spełnić w życiu. W przeciwieństwie do pozostałych filarów, czyli wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu, pielgrzymka jest jednak obowiązkiem warunkowym. Oznacza to, że muzułmanin powinien go wypełnić, o ile tylko pozwala mu na to zdrowie i sytuacja życiowa. Wierni, którzy nie są w stanie samodzielnie udać się do Mekki, mogą wysłać tam w swoim imieniu zastępcę.

Główna pielgrzymka, gdy do Mekki udają się wierni z całego świata, ma miejsce w 7–13 dniu miesiąca zu al-hidżdża (ostatniego, dwunastego miesiąca muzułmańskiego kalendarza księżycowego). Hadżdż odbywa się zgodnie z dokładnie określonym rytuałem. Przed wyruszeniem w drogę mężczyźni muszą dokładnie umyć swoje ciało. Obowiązkowy strój pielgrzymów to dwa niepołączone ze sobą fragmenty płótna i sandały. Liczba osób odbywających pielgrzymkę do Mekki jest ściśle kontrolowana. Ilości wiernych z każdego kraju, jakie mogą zostać wpuszczone na święte miejsce, jest ograniczona (jedna osoba na tysiąc mieszkańców danego kraju, raz na pięć lat). Ze względu na panujące obostrzenia, zdecydowana większość wyznawców islamu jest w stanie odbyć pielgrzymkę do Mekki tylko raz w życiu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Shakeel Sha/Getty Images

Pozostałe wiadomości