Medyna to miasto położone w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. W roku śmierci Mahometa (632 rok n.e.), kiedy to zrodził się pomysł powołania następcy proroka - kalifa - Medyna stała się stolicą pierwszego na świecie kalifatu. Ustrój ten panował do 924 roku, kiedy miasto zostało zdobyte przez ultrakonserwatywnych wahhabickich władców saudyjskich.
Medyna, Arabia Saudyjska - historia i religia
W czasach przedislamskich oazy położone w rejonie współczesnej Medyny zamieszkiwane były przede wszystkim przez Żydów. Najbardziej rozwiniętą i najważniejszą z tych osad była Jatrib. To właśnie do niej udał się Mahomet, gdy na skutek prześladowań został zmuszony do opuszczenia Mekki. Wydarzenie to miało miejsce w 662 roku i miało ogromne znaczenie dla historii islamu. Po pojawieniu się Mahometa, Jatrib zmieniło nazwę na Medyna Miasto Proroka (Medinat an-Nabi).
Medyna - miejsce życia Mahometa
W miejscu tym Mahomet mieszkał aż do śmierci. To tutaj doznał objawień - sur medyńskich, na podstawie których powstały 24 rozdziały Koranu. Mahomet zawarł w nich najważniejsze przepisy moralne i religijne dla wyznawców islamu. Przedstawił również wiele opisów natury teologicznej.
W okresie medyńskim prorok ostatecznie wyodrębnił islam jako nową religię. Definitywnie też zerwane zostały jego związki z chrześcijaństwem czy judaizmem. Najważniejsze reguły, jakie wówczas ustanowił, to:
- zmiana dnia świętego z soboty (żydowski szabas) na piątek,
- zmiana kibli, czyli kierunku modlitwy, z Jerozolimy na Al-Kabę w Mekce,
- ustanowienie azanu, czyli śpiewnego nawoływania do modlitwy, w miejsce gongów i trąbek,
- ustanowienie miesiąca postu - ramadanu (w dziewiątym miesiącu muzułmańskiego kalendarza księżycowego),
- uświęcenie zwyczaju pielgrzymowania do Mekki,
- uznanie terenu w pobliżu Al-Kaby za święty i wprowadzenie haram, czyli zakazu zbliżania się do niego osób o innym wyznaniu.
W 632 roku Mahomet poprowadził pielgrzymkę do Mekki. Podczas niej przedstawił wszystkie rytuały, które miały stać się prawem - wkładanie białych szat, okrążanie Al-Kaby czy dotykanie Hadżaru. Podczas pobytu w Medynie Mahomet rozpoczął również wojnę z plemionami arabskimi, której celem było nawrócenie jak największej liczby niewiernych na islam.
Medyna - Meczet Proroka
Najważniejsze miejsca na mapie Medyny związane są z życiem Mahometa. Głównym miejscem pielgrzymek muzułmanów z całego świata jest Meczet Proroka. Jest to jedna z największych islamskich świątyń na świecie. Jej budowa została zapoczątkowana przez samego Mahometa w 622 roku.
Pierwotnie meczet przylegał do domu, w którym mieszkał prorok. Budowla miała wówczas powierzchnię 30 × 35 m. Jej wysokość wynosiła 2 m. Ściany meczetu wykonane były z pni drzew palmowych oraz błota. Dach pokryto liśćmi palmowymi. Budynek miał trzy wejścia: Drzwi Miłosierdzia (Bab ar-Rahma), Drzwi Gabriela (Bab Dżibril) oraz Drzwi Kobiet (Bab an-Nisa).
Przestrzeń do modlitwy pierwotnie skierowana była w stronę Jerozolimy. W późniejszym czasie, kiedy kierunek modlitwy skierowany został na Al-Kabę w Mekce, meczet został przebudowany tak, by kierować się ku południu.
W 629 roku, kiedy liczba wyznawców islamu radykalnie wzrosła, podjęto decyzję o konieczności rozbudowy meczetu. Powierzchnia świątyni zwiększyła się dwukrotnie. Po śmierci Mahometa kontynuowano rozbudowywanie i udoskonalanie meczetu. W 707 roku budowla została zrównana z ziemią, a na jej miejsce wybudowana została nowa świątynia, w której umieszczono grób Mahometa. W kolejnych latach nad miejscem, w którym znajdował się grób proroka, umieszczono słynną kopułę.
Medyna a szyici
Medyna jest miejscem o niezwykłej wartości dla szyitów, czyli wyznawców jednego z odłamów islamu. Szyici uważają, że prawowitymi następcami Mahometa są potomkowie czwartego kalifa Alego oraz córki proroka Fatimy.
Dziesięciu z dwunastu szyickich imamów (świętych, potomków Alego i Fatimy) przyszło na świat właśnie w Medynie. Czterech z nich zostało tam także pochowanych. Ponadto w Medynie znajduje się grób Fatimy, najdroższej córki proroka, matki imamów. Pielgrzymka do Medyny jest dla wielu szyitów świętym obowiązkiem.
Zobacz także:
- Korsyka - atrakcje, zabytki, najciekawsze miejsca
- Birma - zabytki i ciekawostki
- Morze Kaspijskie - poznaj największe jezioro świata
Zobacz wideo: Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan/Getty Images