Podróże

Błękitna laguna – wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Błękitne laguny to niezwykle urokliwe miejsca. Przyciągają turystów jak magnes – są piękne i stanowią 13% linii brzegowej na świecie. Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze błękitne laguny? Można wybierać spośród kilku opcji.

Do najbardziej znanych błękitnych lagun zaliczyć można Błękitną Lagunę na Malcie, Błękitną Lagunę na Islandii czy też lagunę w tureckim Ölüdeniz. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym błękitnym lagunom.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Laguna - co to takiego?

Laguną nazywa się część morza, która została odcięta, tworząc zbiornik znajdujący się wzdłuż wybrzeża. Laguny mają połączenie z morzem, jednak przepustowość tego połączenia jest zazwyczaj bardzo mała. Najczęściej laguny są płytkie. Występują w różnych częściach świata, jest ich sporo również w Europie.

Najpiękniejsze laguny świata

Na świecie występuje wiele pięknych lagun, które są chętnie i często odwiedzane przez turystów. Błękitna, ciepła i krystalicznie czysta woda, piękne plaże – wszystko to przyciąga ludzi spragnionych wypoczynku i wyjątkowych doznań estetycznych. Gdzie znajdują się najpiękniejsze błękitne laguny?

  • Błękitna Laguna w Tajlandii , znajdująca się na wyspie Phi Phi Leh, swoim kształtem przypomina serce. Jej wyjątkowo niebieska woda zachwyca, a wznoszące się wokół góry nadają całości wyjątkowy charakter. 
  • Błękitna Laguna na Cyprze znajduje się w Parku Narodowym Akamas. Jej ciepłe, przejrzyste wody przyciągają amatorów snorkelingu i nurkowania.
  • Błękitna Laguna na Islandii to bardzo popularne uzdrowisko typu SPA na półwyspie Reykjanes. Woda z geotermalnych źródeł jest tu gorąca i bogata w wiele minerałów, co sprawia, że nie brakuje tutaj turystów. Minerały zawarte w wodzie doskonale bowiem działają na skórę.
  • Błękitną Laguną na Krecie nazywana jest laguna Balos, określana mianem prawdziwego raju i uznawana za największą atrakcję Krety. Laguna charakteryzuje się płytką, krystalicznie czystą wodą w wielu odcieniach turkusu i błękitu oraz białym piaskiem.
  • Błękitna Laguna w Niemczech znajduje się wyjątkowo nad… sztucznym jeziorem Berzdorfer See. Zbiornik rozciąga się na powierzchni 960 ha, a w najgłębszym miejscu ma ponad 70 metrów głębokości.
  • Malta to piękna wyspa, która przez cały rok przyciąga turystów z całego świata. Błękitna Laguna na Malcie to cieśnina między wyspami Comino i Cominotto. Najchętniej odwiedzają ją nurkowie oraz amatorzy snorkelingu.
  • Błękitna Laguna w Chorwacji znajduje się w pobliżu miasta Poreč na półwyspie Istria, jednego z największych chorwackich ośrodków turystycznych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, chętnie odwiedzane również przez turystów z Polski. Część plaży jest wydzielona – w tym miejscu dozwolona jest nagość.
  • Błękitna Laguna w Ölüdeniz , znanym tureckim kurorcie, jest niezwykle spokojna. Nie dochodzą tu wiatry, a fale są niemal niewidoczne. Woda przybiera wiele odcieni koloru niebieskiego. Błękitna Laguna w Ölüdeniz jest niezwykle chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, zwłaszcza miłośników paraglidingu.

Największą laguną na świecie jest laguna Marovo na Wyspach Salomona. Zajmuje obszar blisko 700 kilometrów kwadratowych. Błękitne laguny występują również w RPA. Jedną z najsłynniejszych w tym rejonie jest laguna Milnerton z widokiem na Górę Stołową. Przepiękne laguny znajdują się również w Laosie – Vang Vieng, Boliwii – Colorada (laguna w kolorze czerwonym), na Wyspach Cooka – Aitutaki, a także w Mikronezji – Chuuk, gdzie woda skrywa wraki 50 japońskich okrętów wojennych oraz 275 samolotów zatopionych w czasie II wojny światowej. Obecnie część wraków stanowi już część rafy koralowej. Błękitnych lagun nie brakuje. Co zadziwiające, wiele z nich jest w Europie. Warto zatem zaplanować wyprawę wakacyjną nad jedną z nich i zobaczyć, jak pięknie się prezentuje krystalicznie czysta woda we wszystkich odcieniach niebieskiego koloru. Niemal wszystkie laguny są stosunkowo płytkie, dzięki czemu mogą być doskonałym miejscem wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Niektóre laguny są idealne dla nurków, a jeszcze inne będą wymarzonym miejscem do uprawiania windsurfingu – każdy z pewnością znajdzie lagunę najbardziej odpowiadającą jego preferencjom.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Luciano Lejtman/Getty Images

Pozostałe wiadomości