Koronawirus

Zmiany w obostrzeniach po przylocie do Polski. Czy w samolocie nadal trzeba mieć maseczkę?

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Gazeta.pl/gov.pl
Kobieta na lotnisku

W Polsce zniesiono obowiązek noszenia maseczek. Zmieniły się także zasady podróżowania samolotami oraz procedury dla przylatujących. Czy dalej obowiązuje kwarantanna? Czy maseczki w samolocie są obowiązkowe?

Przylot do Polski - obowiązek noszenia maseczek zniesiony

W poniedziałek, 28 marca 2022 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że wszystkie obostrzenia związane z pandemią zostały zniesione. Oznacza to, że nie ma obowiązku noszenia maseczki w samolocie. Mimo zniesienia obowiązku zakrywania nosa i ust, prywatne linie lotnicze mogą wprowadzić własne zasady, w których może być to nada konieczne. Przewoźnik PLL LOT zniósł wprawdzie ten obowiązek, jednak apeluje o to, aby mimo wszystko i w miarę możliwości używać maseczek. 

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Prywatne linie lotnicze mają możliwość narzucenia zasad podobne do reżimu sanitarnego według własnego uznania. Osoby nieprzestrzegające tych zasad mogą zostać wyproszone z samolotu, jeżeli nie będą spełniać zasad nałożonych przez przewoźników. Jednocześnie ULC podkreśla, że zmiany dotyczą Polski i przebywania na terenie jego kraju - oznacza to, że w innych krajach i na pokładzie przewoźników z innych krajów mogą obowiązywać inne zasady, do których należy się stosować. 

Przylot do Polski - zasady kwarantanny

Oprócz zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa w liniach lotniczych od 28 marca osoby, które przylatują do Polski nie mają już obowiązku wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP), wykonywania testów na COVID i odbywania kwarantanny po przylocie. Nie ma także obowiązku legitymowania się certyfikatem szczepienia podczas przekraczania granicy. Dotyczy to zarówno osób przekraczających granicę Polski wewnątrz strefy Schengen, jak i spoza niej. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Gazeta.pl/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: bluecinema/Getty Images

Pozostałe wiadomości