Zabawa zakończyła się dramatem. Chłopiec utopił się w wiaderku

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
3-letni chłopiec bawił się pistoletem na wodę. Kiedy rodzice spuścili go na chwilę z oczu, wpadł do wiadra i się w nim utopił. Do tragedii doszło na początku maja tego roku. Lekarz zajmujący się dzieckiem przyznał, że szansa na jego uratowanie byłaby większa, gdyby rodzina znała zasady pierwszej pomocy. Co zatem robić, gdy nasza pociecha tonie?

Śmierć 3-letniego chłopca w wiadrze z wodą

Do tragicznego zdarzenia doszło 3 maja w Wietnamie w dzielnicy Ben Luc w prowincji Long An. Jak podał lokalny portal "Life and Law Magazine", dramat rozegrał się w rodzinie 3-letniego chłopca. Jakiś czas temu maluch otrzymał w prezencie pistolet na wodę. Był tak bardzo zadowolony ze swojej nowej zabawki, że wszędzie z nią chodził i co chwilę prosił członków rodziny o napełnienie jej. Aby dziecko mogło robić to samodzielnie, rodzice napełnili wiadro z wodą, które postawili na podwórku. Na chwilę spuścili 3-latka z oczu i właśnie w tym czasie doszło do tragedii.

Nieodpowiednia pierwsza pomoc

Chłopca znalazł wujek. Mężczyzna natychmiast wyciągnął 3-latka z wody, osuszył go i żeby ocucić, ochlapywał jego twarz wodą. Mimo wysiłków krewnego, dziecko nie odzyskało przytomności. Nie pomogło też ogrzewanie jego ciała przy ognisku. Po jakimś czasie chłopiec miał trafić do szpitala i dopiero tam przeprowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową oraz intubację. Nie przyniosło to jednak rezultatu i lekarze musieli poinformować rodziców o zgonie 3-latka.

Jak ratować dziecko podczas tonięcia?

Lekarz zajmujący się chłopcem przyznał, że szansa na jego uratowanie byłaby większa, gdyby rodzina znała zasady pierwszej pomocy.

Aby uratować nieprzytomną osobę, którą wyciągnęliśmy z wody, należy: położyć ją na wznak, a następnie udrożnić jej drogi oddechowe i sprawdzić, czy oddycha. Potem położyć jedną rękę na czole poszkodowanego, a drugą pod brodą i odchylić jego głowę. Pochylić się nad twarzą i spróbować poczuć oddech. Przez 10 sekund patrzeć na klatkę piersiową, sprawdzając, czy się porusza.

Jeżeli wyciągnięta z wody osoba nadal nie oddycha, trzeba zrobić 5 wdechów ratunkowych, a potem należy wykonać naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy.

Kiedy z dróg pokarmowych będzie ulewała się treść pokarmowa, trzeba obrócić poszkodowanego na bok – z utrzymaniem głowy na boku. Czynności ratunkowe należy kontynuować do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

postsen.com; mjakmama24.pl

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana