Po porodzie przyłóż dziecko do nagiej skóry brzucha. Ten dotyk ma ogromną moc. "Warto o to zawalczyć"

WODZ0701
Źródło: Dzień Dobry TVN
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Pierwszy dotyk rodzica tuż po narodzinach dziecka ma ogromny wpływ na późniejszy rozwój malucha. Okazuje się, że aby zapewnić noworodkowi odpowiedni poziom poczucia bezpieczeństwa, nie wystarczy przyłożyć go do twarzy matki. Kluczową rolę ogrywa bezpośrednia styczność nagich skór, która niesie za sobą pożądane walory medyczne.

Pierwszy kontakt dziecka z mamą - jak powinien wyglądać?

Doula to osoba, która oferuje szeroko rozumiane wsparcie okołoporodowe - towarzyszy przyszłym rodzicom w trakcie ciąży, przygotowuje kobiety do porodu oraz pomaga im w okresie połogu. Takim zajęciem trudni się m.in. instruktorka szkoły rodzenia Julita Księżycka, która gościła w studiu Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o zainicjowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku Tygodniu Godnego Porodu i związanych z nim wydarzeniach.

Od 14 do 20 maja organizowane będą w Polsce bezpłatne warsztaty dla par oczekujących narodzin dziecka. Głównym tematem tegorocznej edycji jest pierwszy kontakt noworodka z mamą i tatą. Kwestię tę poruszyła w naszym programie również wspomniana ekspertka.

- Ten kontakt skóra do skóry - to jest najważniejsze. Uruchamia wszystkie procesy, w które jesteśmy wyposażeni - zarówno u dziecka, jak i u matki, i ma kolosalny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. I po jednej, i po drugiej stronie wzrasta poziom oksytocyny. Badania pokazały, że godzinę po porodzie ten poziom oksytocyny może być nawet większy niż w trakcie samego porodu, (...) dlatego tak ważne jest, żebyśmy nie bagatelizowali tego kontaktu skóra do skóry - wytłumaczyła Julia Księżycka.

Doula zaznaczyła, że najbardziej pożądane efekty niesie za sobą położenie nagiego noworodka na nagim brzuchu rodzicielki. Instruktorka szkoły rodzenia porównała potrzebę pierwszego kontaktu dziecka z rodzicem do chęci otulenia się przyjemnym materiałem tuż po wyjściu z kąpieli. - Ten maminy brzuch naprawdę daje poczucie bezpieczeństwa dziecku, reguluje się ciepło - przekonywała edukatorka okołoporodowa.

Dotyk mamy ma ogromną moc. Zasady pierwszego kangurowania

Kangurowanie, czyli zapewnienie dziecku bliskiego kontaktu z ciałem matki (bez ograniczeń w postaci ubrań czy kocyków), ma ogromne walory medyczne. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość, by tuż po narodzinach malucha je wykonać. Barierą jest głównie poród przez cesarskie cięcie i wszystkie związane z nim procedury oraz czynności lekarzy. Julia Księżycka zachęca jednak, by zadbać o pierwszy kontakt dziecka z rodzicielką najszybciej jak się da.

- Warto o to zawalczyć. (...) Po pierwsze trzeba sprawdzić, jakie są zasady obowiązujące w szpitalu. (...) Potem to przyłożenie do policzka, nawet na chwilę, może położna pomóc. Później może kangurować tata przez ten czas trwania operacji i potem ważne, żeby dziecko wróciło do mamy na brzuch, na klatkę piersiową, czyli jak po tych 20-30 minutach po operacji dziecko idzie z kobietą na salę pooperacyjną - wyjaśniła doula.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości