Rodzicu nie filmuj, patrz! Nie stresuj dziecka, tylko je wspieraj

Dziecko

Aktualizacja:

W Świeradowie-Zdroju rodzice przedszkolaków z jednej z placówek zostali poproszeni, by podczas przedstawienia wyłączyli telefony. Dlaczego? Z mamami dzieci oraz z psychologiem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.

Rodzicu, odłóż telefon

W obecnych czasach świat oglądamy przez pryzmat naszego telefonu. Idąc na występ dziecka w przedszkolu, zamiast współuczestniczyć, wspierać i przeżywać emocje razem z maluchem, skupiamy się na tym, czy dobrze filmujemy przedstawienie.

W jednym z przedszkoli w Świeradowie-Zdroju dyrekcja placówki zaapelowała do rodziców, by w czasie występów odłożyli telefony. Rodzice przedszkolaków chętnie z tej prośby skorzystali.

Dzień dobry TVN

Przede wszystkim wiedziałam, że idealnie obejrzę występ mojej córki. Wzruszam się, więc albo nagrywam albo oglądam na żywo. Oglądając występ przez telefon, nie umiałam się skoncentrować

- przyznała Karolina, mama jednej z dziewczynek z przedszkola.

Nie stresuj dziecka, wesprzyj je

Inicjatywę zapoczątkował prof. Jakub Andrzejczak z bardzo wymowną grafiką, którą wrzucił do sieci. Profesor zachęcał placówki oświatowe, które są odważne do tego, by przyłączyły się do akcji.

Jedna z mam dodała, że rodzice w pogoni za dokumentowaniem rzeczywistości, zapominają o jej doświadczaniu.

Psycholog dodała, że dzieci widząc telefony zamiast twarzy rodziców nie czują się komfortowo, jest zestresowane. A kontakt wzrokowy z rodzicem jest bardzo ważny. Skupienie się przez 15 minut przez dziecko jest dla niego bardzo trudnym zadaniem.

Jeżeli w tym czasie nie damy dziecku naszego wsparcia wzrokiem, naszą mimiką twarzy, przez uśmiech, to dziecko będzie jeszcze bardziej zestresowane

Placówka przedszkolna, która wystosowała taki apel do rodziców, zapewniła, że przedstawienie będzie nagrane i każdy z rodziców dostanie swój film.

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska