Parenting

  Choć nadprogramowe kilogramy w czasie ciąży przychodzą łatwo, to pozbycie się ich jest już znacznie trudniejsze. Na problemy z wagą po porodzie skarży się wiele świeżo upieczonych mam. Szukają diety, która pomoże im się pozbyć niechcianych wałeczków. Najnowsze badania dowodzą, że dłuższe niż sześciomiesięczne karmienie piersią wiąże się z utratą kilogramów nawet na okres kilku lat. Czy karmiąc piersią faktycznie można schudnąć? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dwie ekspertki: Katarzynę Łodygowską, mamę dwóch córek oraz Agatę Aleksandrowicz, która jest dyplomowanym Promotorem Karmienia Piersią.

  Nauka boksu to przede wszystkim praca nad kondycją fizyczną. Lekcje boksu polegają na budowaniu wydolności, a wiele ćwiczeń opiera się o trening beztlenowy, który daje najlepsze rezultaty. W jakim wieku warto zacząć trening bokserski? Teoretycznie nie ma to większego znaczenia, choć stopień zaawansowania należy dopasować do swoich aktualnych możliwości.

  Rolki dla dziewczynki znajdziemy w każdym sklepie sportowym. Występują w wielu kolorach, a nawet z wizerunkiem ulubionych bohaterów bajek. Rolki dla dziewczynki powinny być bezpieczne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie możemy zapominać również o ochraniaczach na rolki dla dziewczynki i odpowiednim kasku na rolki.

  Szybka jazda na rolkach to sport zyskujący coraz większą popularność. Uprawiają go profesjonaliści i miłośnicy dynamicznej jazdy. Specyficzna budowa rolek, pozwala rozpędzić się nawet do 40km/h. Rolki powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. O czym należy wiedzieć wybierając rolki do jazdy szybkiej?

  Jazda na wrotkach i na rolkach cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością. Oba sprzęty mają swoje plusy i minusy. Wrotki zapewniają większą stabilizację, natomiast rolki swobodniejszą i prostszą do opanowania jazdę. Co jest lepsze dla dzieci - wrotki czy rolki? Na czym łatwiej jeździć?

  Kształcenie słuchu muzycznego u dziecka zaczyna się już w łonie matki. Kobiety w ciąży często zauważają aktywność dziecka w reakcji na różne rodzaje muzyki – może stawać się pobudzone, kopać, wiercić się w brzuchu, lub przeciwnie – uspokoić się. Im wcześniej dziecko ma styczność ze światem muzyki, tym bardziej poszerza swoje horyzonty w tym zakresie.

  Wiele przyszłych matek przed zajściem w ciążę pije kawę nawet kilka razy na dobę. W ciąży nie zawsze są skłonne zrezygnować z nałogu. Czy kofeina w ciąży szkodzi?

  Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Napój ten ma łagodny smak i jest prosty do przygotowania, przez co posiada wielu zwolenników. Ciężarne kobiety mogą mieć jednak pewne wątpliwości co do tego, czy jest zdrowy. Czy kawa rozpuszczalna w ciąży jest więc dopuszczalna? Jaki może mieć wpływ na matkę i jej dziecko?

  Nadwaga wśród ciężarnych jest od wielu lat bardzo dużym problemem. Ich liczba z roku na rok rośnie, czego skutkiem są nieprawidłowości i powikłania w przebiegu ciąży i porodu. Niestety wśród wielu kobiet wciąż panuje przekonanie, że w ciąży można jeść za dwoje, więc zachcianki biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tymczasem przyszła mama z prawidłowym BMI powinna przybrać na wadze tylko (lub aż) 9-15 kg.

  Mówi się, że dziecko może być albo szczęśliwe albo grzeczne. Te dwie cechy razem zdarzają się niezwykle rzadko. O tym, co to znaczy, że dziecko jest grzeczne lub że jest źle wychowane w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym z, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych i mamą szóstki dzieci.

  Zestaw majsterkowicza dla dzieci składa się zazwyczaj z różnych “zabawkowych” narzędzi, takich jak młotek, gwoździe, kombinerki, piła, klucz francuski itp. Dzieci, szczególnie mali chłopcy, bardzo lubią naśladować to, co na co dzień robi tata lub dziadek w warsztacie. Drewniany zestaw majsterkowicza będzie również świetnym prezentem dla dziecka.

  Dotarłaś już do trzeciego trymestru! Powinnaś być z siebie dumna! Twoje dziecko rozwija się teraz w bardzo szybkim tempie. Twój brzuch jest już sporych rozmiarów i możesz odczuwać problemy z wykonywaniem codziennych czynności. 28. tydzień ciąży to nowe doświadczenia!

  Od początku ciąży dziecko przeszło już długą drogę. W 32. tygodniu ciąży wygląda już prawie jak noworodek, który za kilka tygodni przyjdzie na świat. Ma już wykształcone organy i teraz jego organizm dojrzewa i doskonali układy, przygotowując je do pracy po narodzinach.

  Płód w 9. tygodniu ma zaledwie 2 centymetry, a większą część jego długości zajmuje głowa. To okres, w którym bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka. Ze względu na wielkość płodu, osoby z zewnątrz nie dostrzegą jeszcze u kobiety brzuszka ciążowego, choć ona sama może już zauważyć pewne zmiany w jego wyglądzie

  Ostatnie tygodnie ciąży to spowolnienie rozwoju dziecka w brzuchu mamy - dziecko w 33. tygodniu ciąży wygląda już niemal tak, jak noworodek. Ma wykształcone już wszystkie organy oraz układy, teraz je doskonali i uczy się ich funkcjonalności. Dziecko w tym czasie intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową, przybiera na wadze, przygotowując się do przyjścia na świat.

  Jesteś już w 19. tygodniu ciąży? To oznacza, że jesteś prawie w połowie ciążowej drogi! Każdy tydzień ma ogromny wpływ na rozwój maluszka. Jak rozwija się dziecko w 19. tygodniu ciąży? Jaka jest waga dziecka i jak wygląda w 19. tygodniu ciąży brzuch mamy? Te pytania zadają sobie zwłaszcza te kobiety, które są w pierwszej ciąży.

  Posadzenie dziecka przed telewizorem nie jest jedynym sposobem na chwilę spokoju. Wspólnie możecie stworzyć zabawkę lub wymyślić zabawę, która będzie zabawiać dziecko dłużej niż bajka. Wystarczą chęci, trochę czasu i nasze pomysły!

  Istnieje wiele mniej lub bardziej skomplikowanych sposobów na to, by dowiedzieć się, kiedy są dni płodne i niepłodne. Cykl miesięczny wydaje się być na tyle przewidywalny, że w Internecie aż roi się od prostych kalkulatorów obliczających moment owulacji na podstawie samej długości cyklu.

  Aplikacja z kalendarzem dni płodnych pomoże określić, w jakie dni szansa na zajście w ciążę jest największa. Przyda się także wszystkim, którzy są preferują naturalne metody zapobiegania ciąży. Dowiedz się, jak działa kalendarz dni płodnych oraz jak wybrać najlepszą aplikację, która określi dzień owulacji.

  Koszula nocna ciążowa do szpitala powinna być wykonana z naturalnego materiału, pozwalającego skórze oddychać. Aby była wygodna i komfortowa w noszeniu, musi spełniać również szereg innych wymagań, o których młode mamy często zapominają. Czym powinny charakteryzować się koszule nocne ciążowe i do karmienia? Jak spośród tylu fasonów wybrać ten idealny?

  Zimowa kurtka ciążowa to obowiązkowy element garderoby każdej przyszłej mamy, której trzeci trymestr ciąży przypada na chłodne, zimowe dni. Kurtki zimowe dla ciężarnych powinny spełniać szereg wymagań, tak, aby dobrze służyły przyszłej mamie i nienarodzonemu dziecku. Jakie zimowe kurtki ciążowe wybierać? Poznaj zasady, którymi warto kierować się przy ich zakupie.