Rok temu sąd odebrał Annie Kapeli dzieci, ponieważ była otyła. Zgodnie z wczorajszym wyrokiem Sądu Apelacyjnego dziewczynki wróciły do domu. Jakie warunki musi teraz spełnić Pani Anna, by córki mogły zostać z nią na stałe? Jak udało jej się zrzucić aż 90 kg? Z Anną Kapelą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Do tej pory mówiło się jedynie o wypaleniu zawodowym u ludzi dorosłych. Coraz częściej syndrom wypalenia dotyka również dzieci. Podobno nastolatkowie są przemęczeni. Czy dzieciaki mają za dużo obowiązków? Czy są zbyt ambitne? Czy rodzice i nauczyciele są zbyt wymagające? Gościem Dzień Dobry TVN była Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.

  Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje internetowy rejestr osób skazanych za pedofilię. Czy każdy będzie miał do niego dostęp? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Wiceministra Sprawiedliwości Patryka Jakiego. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak takie rejestry działają w innych krajach.

  Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 16-17 tygodniu ciąży. Zobaczcie, jak się czuje i, jak w tym okresie rozwija się dziecko.

  Nowy Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł - wstrzymał refundację in vitro. Jakie będą skutki podjętej decyzji? Co będzie z ludźmi, którzy są aktualnie w procesie in vitro? Czy ministerstwo przygotowało alternatywną metodę leczenia niepłodności? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika oraz Jolantę Drzewakowską, prawniczkę.

  Od września 2016 obowiązek szkolny dla 6-latków zostanie zniesiony. Jaki wpływ będzie miała ta zmiana na dzieci i jakie będą skutki tzw. "pustego rocznika" dla nauczycieli? Kto powinien decydować czy dziecko jest gotowe do podjęcia edukacji? Czy reforma, oraz jej cofnięcie, mają na celu dobro dzieci, czy raczej jest to element gry politycznej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bognę Białecką, psychologa i mamę czwórki dzieci oraz dr. Radosława Kaczana, psychologa z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Dla dziecka pojawienie się w domu nowego członka rodziny jest dużym przeżyciem. Młodsze rodzeństwo z jednej strony jest czymś nowym i ciekawym, ale jest także powodem, dla którego w starszym dziecku rodzi się złość i zazdrość. Jak przygotować starsze dziecko na nową sytuację? Jak wytłumaczyć mu, że rodzice będą mieli dla niego mniej czasu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Magdalenę Śniegulską, psychologa dziecięcego oraz Marię Natalię Tymańską, mamę 2,5–letniego Teo i 8-miesięcznej Luny.

  Ewa Jałochowska jakiś czas temu wyjechała z całą rodziną do Singapuru. Dla jej synów, pięcio i dziewięciolatka było to niełatwe przeżycie. Chłopcy nie znali ani języka, ani kultury. W nowym miejscu czuli się obco. Co pomogło im się zaklimatyzować?

  Gościem Dzień Dobry TVN była Agnieszka Maciąg. Modelka uważa, że dzieci, którym czyta się książki, rozwijają się o wiele lepiej. Jakie książki Agnieszka czyta swojej 3,5 -letniej córeczce? Które lektury Helenka lubi najbardziej?

  Sprawa edukacji sześciolatków ciągnie się już bardzo długo. Poprzedni rząd posłał je do szkoły, a nowy - w ramach reformy szkolnictwa - cofnął ten obowiązek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz, by zapytać ją, co zniesienie tego obowiązku oznacza dla sześciolatków, które już w zeszłym roku poszły do pierwszych klas i, jak wyobraża sobie wdrożenie nowej reformy w swojej szkole. Czy sześciolatki ze szkoły naszego gościa dobrze sobie radzą z nauką?

  W Radomiu trzech mężczyzn porwało trzyletniego Fabiana. Natychmiast został uruchomiony system Child Alert. Czy już wiadomo, gdzie przebywa dziecko? Czy ojciec chłopca, który w faksie przesłanym do jednej ze stacji radiowych przyznał się do porwania dziecka, skontaktował się już z policją? Jak działa system Child Alert? Z Rzecznikiem Mazowieckiej Policji - komisarz Alicją Śledzioną - rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Priorytetem nowego rządu jest projekt "500 zł na dziecko". Kto będzie mógł ubiegać się o takie świadczenie? Co zrobić, by dostać dofinansowanie? Kiedy dopłata przestaje obowiązywać? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Karpa-Świderek, dziennikarka TVN24 Biznes i Świat.

  Chrzest dziecka nie obejdzie się bez rodziców chrzestnych. W Dzień Dobry TVN, wraz z dziennikarzem Andrzejem Sołtysikiem - tatą trzymiesięcznego Stasia i księdzem Leszkiem Slipkiem, zastanawialiśmy się, czym należy kierować się przy wyborze rodziców chrzestnych. Czy według kościoła rozwodnik może pełnić tę funkcję?

  Wiele kobiet w ciąży uważa, że należy się oszczędzać i zalegać na kanapie, a nie stawiać na aktywny tryb życia. Innego zdania jest Anna Lewandowska. Dlaczego ćwiczenia są ważne dla kobiet w ciąży? Co powinna jeść przyszła mama? O to zapytała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Czy to prawda, że koledzy z reprezentacji Roberta Lewandowskiego chcą z nią współpracować? Gdzie z mężem spędzi Święta Bożego Narodzenia?

  Rodzice poświęcają dużo czasu i pieniędzy na realizację sportowych pasji swoich dzieci. Wożą je na treningi i zawody. Mało tego - bardzo aktywnie ingerują w pracę trenera. Co w takiej sytuacji powinien zrobić szkoleniowiec? Wyrzucić rodziców, czy pozwolić im wejść sobie na głowę? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mistrzynię olimpijską i świata w pływaniu Otylię Jędrzejczak oraz trenera piłkarskiego Marka Koniecznego, aby zapytać ich, jak powinny wyglądać relacje dziecka, trenera i rodziców, aby dawały jak najlepsze efekty.

  Wojna i śmierć to tematy budzące strach - nawet w dorosłych. A jak rozmawiać o tym z dziećmi? O oswajaniu dzieci z trudnymi tematami rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Martą Żysko-Pałubą, dziennikarką Małgorzatą Montgomery Mongomery i Edytą Pazurą.

  Bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Kwiatek, która po urlopie macierzyńskim postanowiła wrócić do pracy. Gdy wychodzi z domu jej prawie dwuletnia córka reaguje płaczem. Dziewczynka za każdym razem przeżywa rozłąkę z mamą. Jak temu zaradzić? Zapytaliśmy o to Tomasza Kuźmicza, psychologa dziecięcego z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Uniwersytetu SWPS.

  Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.

  Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.

  Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Pakosińska. Aktorka opowiedziała, jakie książki czyta jej 11-letnia córka. Dlaczego Katarzyna podsuwa Mai zwłaszcza polską literaturę? I co było bodźcem do napisania własnej książki dla dzieci?

  Kolejną bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Kinga Szulc - mama Toli i Tymka. Zgłosiła się do nas, ponieważ jest bezsilna wobec zachowania swojego dwuletniego synka, który zaczął dokazywać. Objawia się to tym, że chłopiec lubi stawiać na swoim, a w czasie zabawy bije swoją straszą siostrę. Psycholog Karina Mucha wytłumaczyła nam skąd się bierze brak harmonii między rodzeństwem. Jak rodzice powinni reagować, kiedy młodsze dziecko bije starsze? Kingę Szulc i jej dzieci oraz Karinę Muchę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Okazało się również, że rozmowa z Dorotą i Marcinem ma działanie moczopędne ;)

  Im szybciej zapanujesz nad wiarą swojego dziecka, tym trudniej mu będzie zejść z tej drogi. Taką zasadą w wychowaniu dzieci kierują się Żydzi. Jak Katolicy powinni budować wiarę w swoim dziecku, by nie spowodować jego zniechęcenia do instytucji Kościoła? Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie che iść z nami na Mszę Świętą? Odpuścić, a może zmusić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Małgorzatę Terlikowską, mamę 5 dzieci i Monikę Dreger, psychologa.

  Krystian W. jest podejrzewany o to, że wabił młode dziewczyny pod pozorem udzielenia pożyczki, zasponsorowania wejścia na dyskotekę lub oferowania pracy w modnych lokalach, a następnie gwałcił je. Podobno gwałty miał nagrywać, a nagrania wykorzystywać do szantażowania dziewcząt. W jaki sposób chronić nastolatki przed przemocą i wykorzystaniem? Korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk zapytał o to psychologa Krzysztofa Sarzałę z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

  Jednym z celów nowego rządu będzie reforma oświaty. Czy likwidacja gimnazjów to dobry pomysł? Czy oznacza to powrót do starego systemu edukacji? Co o planowanych zmianach sądzą nasi eksperci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Wróbla – nauczyciela, publicystę oraz dr hab. Krzysztofa Biedrzyckiego - Eksperta Instytutu Badań Edukacyjnych, pracownika UJ.

  W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Tomańską, jej córkę i koleżankę Zosi - Jessikę. Justyna opowiedziała o książkach, które najchętniej czyta swojej małej córeczce. Czy dziewczynka sama wybiera książki do przeczytania? Co poleca swoim rówieśnikom? Jedną z ulubionych pozycji rodziny jest książka, która przez obrzydliwe tematy sprzedaje wartościowa wiedzę. O czym dokładnie mowa?

  Każdego dnia w szkole dochodzi do aktów przemocy. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzwiska, obrażanie oraz poniżanie. Niejednokrotnie jednorazowa agresja przekształca się w długofalowe nękanie. O powody dręczenia rówieśników zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Agatę Kościkiewicz, której syn był nękany w szkole oraz Lucynę Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje. Jak można pomóc ofierze dręczenia?

  Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wprowadzenie w życie programu Rodzina 500 Plus. Według jego założeń każda rodzina będzie otrzymywała co miesiąc 500 zł na drugie dziecko i każde następne. Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Markiem Tejchmanem zastanawialiśmy się, co kryje się za tą obietnicą i jak wprowadzenie tego programu będzie wyglądało w praktyce.

  Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.