Parenting

  Kiedy dzieci dorastają, idą do przedszkola i nabywają pierwsze znajomości, nie chcą już spędzać wolnego czasu tylko z mamą i tatą. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. „nocowanki”, czyli nocowanie poza domem, u przyjaciół. Kiedy dzieciaki są gotowe na piżama party? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą oraz Kają Śródką – mamą 5-letniego Teodora oraz Michałem Będźmirowskim – tatą 5-letniego Bruna.

  Już niedługo koniec roku szkolnego, a więc wakacje. To także czas, kiedy uczniowie i rodzice podejmują decyzje o zmianie szkoły. O tym, w jakich okolicznościach warto to zrobić, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Edytą Plich, mamą czterech synów i Dyrektor Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Danutą Kozakiewicz, Dyrektor szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

  Porządek w pokoju dziecka, zwłaszcza po dobrej zabawie, pozostawia wiele do życzenia. O tym, jak nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Lidią Piechotą, dziennikarką, która ma 6-letniego syna i Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych, która ma 6 dzieci.

  Praca domowa to dalszy ciąg nauki szkolnej, która ma na celu przygotowanie dziecka do samokształcenia. Odrabianie lekcji, to jeden z pierwszych poważnych obowiązków każdego dziecka. Czasami pracy domowej jest tak dużo, że rodzice wyręczają swoje pociechy w wykonywaniu zadań. Niestety nie jest to dobra praktyka. Zadaniem rodziców jest wspomaganie dziecka w codziennym jego wykonywaniu, ale nie wyręczanie go tym obowiązku! O tym, jak uczyć się efektywnie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trenerką efektywnego uczenia się oraz z Edytą Plich, mamą czwórki dzieci, dyrektor towarzystwa inteligentnej młodzieży.

  Rozmowa z dorastającym dzieckiem jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Jak rozmawiać z dzieckiem i jak układać z nim relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdę Modrą-Krupską, mamę 13-letniej Mii i 4-letniej Lei, Monikę Mrozowską, mamę 16-letniej Karoliny, 9-letniej Jadzi i 5-letniego Józka oraz psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.

  Wyprawka dla noworodka. Przygotowanie wyprawki to ogromne wyzwanie – szczególnie dla osób, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Szeroka oferta w sklepach oraz ogromna ilość produktów sprawiają, że przyszli rodzice mogą czuć się nieco zdezorientowani. Istotne w wyprawce dla noworodka są nie tylko ubranka, ale też kosmetyki i urządzenia, które mogą usprawnić opiekę nad dzieckiem.

  Obok adopcji istnieją także inne formy sprawowania opieki nad nieletnimi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej. Jedną z nich jest rodzina zastępcza, która może stać się domem dla dziecka z nieuregulowaną sytuacją prawną – na przykład gdy jego rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną opiekę rodzicielską. Zakłada czasowy pobyt w rodzinie aż do momentu unormowania jego sytuacji prawnej. Jak zostać rodziną zastępczą zawodową? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę i Piotra Wojtasińskich, którzy od 1997 roku jako rodzice zastępczy opiekowali się 35 dzieci. Obecnie mają w domu ósemkę. Z jakimi problemami na co dzień się spotykają?

  Relacja menopauza a ciąża jest dość złożona. Choć klimakterium kojarzone jest z utratą zdolności rozrodczych, okazuje się, że w okresie okołomenopauzalnym może dojść do naturalnego zapłodnienia. Co więcej, współczesne technologie umożliwiają również ciążę po menopauzie. Takie rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji.

  Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?

  Pary gotowe na adopcję dziecka z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub noworodka prosto ze szpitala muszą uzbroić się w cierpliwość. Pracownicy Ośrodka Adopcyjnego będą sprawdzać, czy kandydaci spełniają określone wymagania związane z sytuacją materialną, osobistą, wiekiem, a nawet przekonaniami religijnymi i typem osobowości.

  Życzenia na Dzień Dziecka składamy 1 czerwca. Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto dzieci, które ma pomóc propagować prawa dzieci na całym świecie. W różnych krajach święto dzieci obchodzone jest w różnych dniach roku. W Polsce dniem, kiedy swoje święto mają wszystkie dzieci, jest 1 czerwca. To data, kiedy dorośli składają życzenia swoim pociechom i wręczają im upominki. 1 czerwca świętowany jest także w przedszkolach, szkołach i świetlicach czy miejscach, gdzie spotykają się dzieci.

  Dla kobiet, które niedawno urodziły, istotnym czynnikiem w ubiorze jest nie tylko wygoda, ale także możliwość sprawnego dostawienia dziecka do piersi. Jeśli przy tym strój podkreśla kobiecość, jest to strzał w dziesiątkę. Owe kryteria spełnia sukienka do karmienia.

  Tęsknota może mieć różne oblicza – wszystko zależy od tego, za czym lub za kim się tęskni. Najprościej można opisać to uczucie jako brak kogoś lub czegoś istotnego w naszym życiu. Jej konsekwencją jest smutek, cierpienie psychiczne i chęć jak najszybszego zaspokojenia odczuwanego braku lub pustki. O tęsknocie za dzieckiem, które wyjechało za granicę, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Maria Winiarska.

  Kalendarz szczepień jest nieustannie aktualizowany. Co roku pod dyskusję poddaje się konieczność wprowadzenia nowego szczepienia, utrzymania obecnego stanu lub wykluczenia którejś szczepionki. Nie można więc zakładać, że to, co podawał Program Szczepień Ochronnych dwa lata temu, jest nadal w 100% aktualne. Najlepszym przykładem są szczepienia na pneumokoki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że od 2017 roku kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje także to szczepienie.

  Dzieci lubią szukać kreatywnych zajęć, w których mogłyby się sprawdzać i realizować swoje pomysły. Jednym z najpopularniejszych jest rysowanie. Swoją przygodę z ołówkami i kredkami maluchy zwykle zaczynają od zwierząt: kotków, piesków, a także bardziej egzotycznych stworzeń. Z czasem jednak przychodzi taki moment, że chcą spróbować swoich sił także rysując ludzi. Najbardziej wymagająca może okazać się nauka rysowania twarzy.

  Rysowanie zwierząt to wielka przygoda, zwłaszcza gdy ma się kilka lat. Nie każde dziecko wie jednak, jak narysować żabę, by ją przypominała i spotkała się z przychylną oceną tych, którzy mieli przyjemność ją zobaczyć. Dorośli mogą pomóc młodemu twórcy, wskazując, co powinien robić po kolei. Jeśli maluch postąpi według przyjętego schematu, na pewno stworzy ładne zwierzątko.

  Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji, dzieci w klasach 1-3 na świadectwach otrzymują ocenę opisową. Jednak w ciągu roku to szkoły decydują o tym, jak będą oceniać swoich uczniów. Większość z nich utrzymała tradycyjny system ocen od 1. Do 6. Są też placówki, które zdecydowały się oceniać swoich uczniów inaczej. W studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Moniką Perkowską porozmawialiśmy o tym, jakie są wady, a jakie zalety różnych systemów oceniania.

  Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje. Istnieje za to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ona, przez spore grono ekspertów uważana za jedną z bardziej potrzebnych i zalecanych aktualnie szczepionek. Pozwala bowiem skutecznie ochronić się przed KZM, które notuje się obecnie już na terenie całego kraju. Szczepionka na kleszcze jednak nadal jest nieobowiązkowa, a jedynie zalecana, i co się z tym wiąże – także nierefundowana.

  Wiele dzieci wykazuje zdolności plastyczne i chęci do tworzenia. Jednymi z częściej wykorzystywanych narzędzi artystycznych są farby. Nauka malowania może być wspaniałą przygodą, choć wymaga czasu, a od dziecka także cierpliwości. Malowanie obrazów staje się jednak ogromną frajdą, zwłaszcza jeśli systematycznie pojawiają się postępy.

  Bardzo wielu rodziców posyła swoje dzieci na dodatkowe, płatne zajęcia pozalekcyjne. Średnio wydają na nie 330 zł miesięcznie. Czy w obecnym systemie szkolnictwa wysyłanie dzieci na tzw. korki jest konieczne? Jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, by wysłać dziecko na korepetycje, jakie wybrać? W studiu Dzień Dobry TVN o korepetycjach rozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trener efektywnego uczenia się.

  Jeśli nie masz pomysłu, jak wybrać prezent dla syna na 18. urodziny, ani skąd czerpać inspirację, polecamy kilka prostych, chociaż nie zawsze tanich rozwiązań idealnych na tę okazję.

  “Ból jajników” opisywany jest przez kobiety jako rozpieranie w okolicy podbrzusza lub wrażenie kłucia. Jest zwykle odczuwany po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy jednak może być zlokalizowany równocześnie po obu stronach jednocześnie.