Newsy

Wirtualne wycieczki po sztuce dostępne od zaraz! Odwiedź wymarzone muzea online

Newsy

Aktualizacja:

Muzeum Brytyjskie, Luwr, a może Muzeum Pergamońskie w Berlinie? Jeżeli tylko chcesz, możesz od zaraz zwiedzić światowe muzea, a także uczestniczyć w lekcjach historii Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostań w domu i wybierz się na wycieczkę po sztuce online.

Największa szkoła historii w Polsce

Zaczynamy od wirtualnego zwiedzania. Przewodnicy pokazują fragmenty ekspozycji, opowiadając o jakichś ciekawych wątkach z Powstania Warszawskiego. Potem mamy zajęcia edukacyjne, czyli lekcje muzealne w sieci

- mówi Karol Mazur, przedstawiciel Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum przygotowało zajęcia przystosowane do wieku. O godzinie 10 prowadzone są lekcje dla starszych, czyli młodzieży z końcowych klas podstawówki oraz licealistów. O 12 zaproszeni są młodsi uczniowie, a o 14 - dorośli oraz osoby zainteresowane historią.

Na pytanie, jak popularne są lekcje prowadzone przez muzeum, Karol Mazur odpowiedział:

Muszę powiedzieć, że bardzo, to mnie zaskoczyło. Ja jestem tradycyjnym nauczycielem-edukatorem. Zawsze mi się wydawało: "jejku, jak to 10/15 osób zobaczy to będzie super. Jak się zbierze cała klasa, czyli jakieś 20/30 osób to będzie fantastycznie". Okazało się, że pierwsze wejście miało 60 tysięcy. Najwięcej jeden materiał obejrzało 150 tysięcy.

Światowe muzea otworzyły swoje wrota

Dokładnie 2,5 tysiąca muzeów i galerii dołączyło do zwiedzania online. Możemy całkowicie za darmo i wirtualnie zobaczyć sale ekspozycyjne oraz wystawy.

Ja na przykład proponuje spacer po British Museum. Tam z bliska obejrzymy mumie egipskie, a także Kamień z Rosetty. Z kolei udając się do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku możemy wirtualnie po kręconych schodach wejść sobie do różnych sal i obejrzeć praktycznie całą plejadę artystów

- zdradził krytyk sztuki, Łukasz Radwan.

Polskie muzea także podjęły podobną inicjatywę. Jeżeli tylko chcecie, od zaraz możecie zwiedzić warszawski Zamek Królewski czy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Więcej o wirtualnym zwiedzeniu popularnych muzeów posłuchacie w naszej rozmowie:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości