Newsy

500 plus na nowych zasadach. Kto może stracić pieniądze, a kto zyska na zmianach?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
infor.pl
Rapeepong Puttakumwong/Getty Images500 plus na nowych zasadach

Nowelizacja ustawy o 500 plus została uchwalona przez sejm w czwartkowy wieczór. Nie tylko nie została zrewaloryzowana, ale też będzie znacznie trudniej uzyskać wsparcie finansowe. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie w budżecie pewnej puli pieniędzy. Chociaż świadczenie przyznane może być na każde dziecko do 18. roku życia, to trudniej będzie je uzyskać. Kto może stracić pieniądze z 500 plus?

Szykuje się zmiana systemu składania wniosków o 500 plus, inny organ będzie też zajmował się ich przyznawaniem. Co się zmieni w nadchodzącym roku w świadczeniu?

Nowy sposób wypłacania 500 plus

Uchwalona nowelizacja nie zakłada rewaloryzacji świadczenia 500 plus, oznacza to, że mimo rosnącej inflacji, kwota wypłacana na dziecko nie wzrośnie. Organizacją, która będzie rozpatrywała wnioski od 1 stycznia 2022 roku będzie ZUS, a nie jak do tej pory Ośrodek Pomocy Społecznej. To do ZUS-u będzie trzeba składać odpowiednie dokumenty, a następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał nadesłane wnioski, akceptował je lub odrzucał i wypłacał pieniądze.

Od nowego roku kolejną zmianą będzie sposób wypłacania świadczenia - do tej pory można było podać numer konta lub odbierać gotówkę w odpowiednich placówkach bądź od listonosza. Zgodnie z nowymi ustaleniami teraz jedyną formą wypłacania świadczenia będzie na konto bankowe - wszyscy rodzice, którzy do tej pory nie korzystali z tej opcji będą musieli podać numer bankowy, na który wpłynie świadczenie. Ponadto, system składania wniosków na kolejny okres (czerwiec 2022 - maj 2023) będzie jedynie elektroniczny. Dokumenty będzie można złożyć przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych bądź przez portal Emp@tia.

Zostało także wprowadzone ułatwienie uzyskiwania świadczenia 500 plus przez rodziny, w których jeden z rodziców mieszka poza granicami Polski. Okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku ma zostać skrócony, a sam proces wypłacania pieniędzy przyspieszony.

Kto może stracić 500? Kiedy może nie zostać przyznane?

Problemem może okazać się nowy system składania formularzy o dodatkowe fundusze. Jednak rząd zapewnia, że osobom, które do tej pory nie korzystały z tej opcji, będzie zapewniona pomoc i wsparcie, tak, aby mogli na czas złożyć wniosek i dostać świadczenie 500 plus.

W przypadku, gdy istnieje przesłanka, że pieniądze ze świadczenia są marnotrawione, rządzący planują włączenie do postępowania o przyznanie pieniędzy Ośrodka Pomocy Społecznej, który ma wesprzeć pracę ZUS-u. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie podejrzewał, że rodzice nie przeznaczają kwoty w odpowiedni sposób na dziecko, to będą mogli zwrócić się do OPS o kontrolę, jeśli ta wykaże, że ZUS miał rację - pieniądze będą przesyłane na konto ośrodka, a ten będzie miał obowiązek wypłacania świadczenia w formie usługowej bądź rzeczowej.

Ułatwienie uzyskania świadczenia 500 plus. Dla kogo?

Ułatwieniem dla rodziców ma być przede wszystkim automatyczne przedłużanie wypłacania świadczenia. Osoby, które zgłoszą wniosek na najbliższy okres (czerwiec 2022 - maj 2023) nie będą musiały ponownie składać dokumentów, jeśli do PUE ZUS nie wpłyną informacje o tym, że nastąpiła jakaś zmiana, np. dziecko ukończyło 18. rok życia.

Kolejnym ukłonem rządzących w stronę opiekunów jest przyznanie świadczenia nie tylko biologicznym rodzicom, ale też rodzicom zastępczym oraz opiekunom instytucjonalnym.

Zobacz wideo: Depresja poporodowa - czym się różni od "baby bluesa"?

Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: infor.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rapeepong Puttakumwong/Getty Images

Pozostałe wiadomości