Gorące tematy

Kto otrzyma dodatkowe środki na dziecko? "Program jest przedłużeniem 500 plus"

Gorące tematy

Aktualizacja:

W ramach tzw. Polskiego Ładu od przyszłego roku rodzice będą mogli liczyć na spory zastrzyk gotówki. Zgodnie z rozporządzeniem, w ciągu roku na ich konto może wpłynąć nawet 12 tysięcy złotych. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? Jak i gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - co to za program i jak z niego skorzystać?

Już od 1 stycznia 2022 roku część rodziców będzie mogła się ubiegać o dodatkowe pieniądze na wychowanie dziecka. W ramach programu rodzice będą mogli otrzymać nawet 12 tysięcy rocznie. - Program jest przedłużeniem 500 plus. Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafią do tych rodziców, którzy mają dzieci w wieku od roku do trzech lat. Do kieszeni rodziców przez rok może wpadać 1000 złotych miesięcznie lub 500 złotych przez dwa lata - mówił w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

W praktyce oznacza to, że jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci w wieku jeden rok i dwa lata, rodzice otrzymają po 500 plus na każde z dzieci oraz 1000 złotych na drugie dziecko.

Co z rodzicami, którzy nie mogą skorzystać z programu? Dla nich rząd przewidział świadczenie "400 plus". - Będą one dofinansowaniem do żłobka, przedszkola czy niani. De facto rodzice nie zobaczą tych pieniędzy na koncie - mówił specjalista.

Jak zdobyć te dodatkowe pieniądze?

Osoby, które chcą uzyskać dodatkowe pieniądze, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. - Możemy to zrobić drogą elektroniczną, np. poprzez serwis ePUAP lub osobiście w urzędzie. Jednak nie wykluczone, że w tym przypadku wnioski będzie można składać tylko online - mówił w Dzień Dobry TVN radca prawny.

Czy jako państwo stać nas na taki wydatek? - Co chodzi rządzącym po głowie, tego nie wiemy. Mimo że wydatki budżetowe są jawne, to odpowiedź na pytanie, czy nas na to stać, czy nie, poznamy dopiero za jakiś czas - dodał specjalista.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości