Newsy

Rząd zapowiada bardziej sprawiedliwe podatki. Jakie zmiany planuje?

Newsy

pieniądze

Rząd zamierza wziąć pod lupę nasze podatki. Z zapowiedzi Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej wynika, że po zmianach będą one "bardziej sprawiedliwe". Co to ma oznaczać w praktyce?

Rząd szykuje zmiany w podatkach

Szef resortu finansów pytany we wtorek na antenie Programu I Polskiego Radia, jak pogodzić zmiany, o których słyszymy na temat Nowego Ładu, które dotyczą m.in. większych podatków dla najwięcej zarabiający z deklaracją, że nie będzie żadnego podnoszenia podatków CIT, PIT i VAT wskazał, że Polski Nowy Ład nie dotyczy tylko podatków, ale jest to "całościowy instrument", który ma pobudzić gospodarkę.

- Nasza strategia nie polega na tym, by podnosić podatki, bo jest to sprzeczne z tym co chcemy zrobić - powiedział. Wyjaśnił, że celem jest, by konsumenci mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeni, żeby mogli wydawać. Zaznaczył, że zmiana w podatkach będzie szła w kierunku tego, by były one bardziej sprawiedliwe.

- W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset - zapowiedział. Chodzi o to, jak mówił, by mniej zarabiający "płacili mniej podatku procentowo, a ci, co więcej zarabiają, to będą procentowo więcej płacić".

Kościński wskazał, że założenia Polskiego Nowego Ładu premier Mateusz Morawiecki ogłosi za kilka tygodni.

Gospodarka w czasie pandemii

Kościński zwrócił uwagę, że jedną z najlepszych miar tego, co się naprawdę dzieje i co się będzie działo w gospodarce, jest giełda.

- Wierzę w to, że inwestorzy wierzą, że Polska będzie przechodziła przez pandemię, tę trzecią falę względnie suchą nogą - wskazał.

Minister zaznaczył, że w ostatnim roku polska gospodarka była bardzo odporna.

- Na samym początku myśleliśmy, że recesja wyniesie 4,7 proc. w 2020 r, a w końcu było to 2,7 proc., więc dużo lepiej niż większość krajów w Europie - przypomniał. Dodał, że wrósł eksport i wskaźnik PMI.

Kościński zwrócił uwagę, że według szacunków KE nasza gospodarka będzie w latach 2020-2022 średnio rosła 1,8 proc., a unijna o 0,4 proc.

Szef resortu finansów dodał, że polscy przedsiębiorcy bardzo szybko adaptowali się do sytuacji.

- Mamy w Polsce przeważnie mniejsze i średnie firmy, a kraje Zachodu bardzo duże firmy. Mniejsze są znacznie bardziej zwinne, mogą szybko zmienić profil – stwierdził.

W połowie marca PiS zaprezentował 10 głównych haseł nowego ładu. Zgodnie z zapowiedzią są to: plan na zdrowie, uczciwa praca – godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i złota jesień życia.

Zobacz także: Polacy nie potrafią rozmawiać o pieniądzach

Zobacz także:

Kolejne obostrzenia w handlu i usługach? "Żadnego wariantu nie jesteśmy w stanie wykluczyć"

500 plus dla niesamodzielnych - nowy próg dochodowy. ZUS podał kwotę

Protest rezydentów. "Tysiące lekarzy z największym żalem opuści swoich pacjentów"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości