Newsy

Zasiłek macierzyński a ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Niektóre matki będą musiały dopłacić podatek

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
polskie pieniądze, banknoty, zasiłek macierzyński
Mariusz Palczynski/MPAimages.com/Getty ImagesUlga dla klasy średniej a zasiłek macierzyński

Z ulgi dla klasy średniej w ramach Polskiego Ładu wyłączone zostały m.in. przychody z zasiłku macierzyńskiego. W efekcie, w niektórych przypadkach matki będą mogły stracić prawo do zastosowania ulgi. Pojawia się również ryzyko konieczności dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym.

Problemy z ulgą dla klasy średniej

Jak wyjaśnia i podkreśla rząd, ulga dla klasy średniej ma być rekompensatą dla dużej grupy pracowników za negatywne skutki zmiany w składce zdrowotnej, wprowadzonej w ramach Polskiego Ładu. Eksperci co chwilę jednak wskazują kolejne grupy, które mogą zostać poszkodowane na skutek najnowszych zmian podatkowych. Jedną z nich mogą być matki, które korzystają z zasiłku macierzyńskiego.

Więcej szczegółowych informacji na temat ulgi dla klasy średniej w Polskim Ładzie.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ulga dla klasy średniej a zasiłek macierzyński

Wprowadzona od początku 2022 roku ulga dla klasy średniej naliczana jest automatycznie, chyba że pracownik zdecyduje się złożyć pracodawcy wniosek o rezygnację z niej. Dlaczego? Przekroczenie określonego progu już o 1 zł powoduje utratę prawa do ulgi, co skutkuje później koniecznością zwrotu pieniędzy - nawet 2287 zł. Natomiast maksymalny zysk z ulgi dla klasy średniej to 190,5 zł miesięcznie. Niespodziewanie przekroczyć roczny próg można na wiele sposobów, np. utracić pracę i mieć mniejsze dochody lub otrzymać premię i je zwiększyć.

Zwrot ulgi dla klasy średniej w rocznym zeznaniu podatkowym może obowiązywać również matki na zasiłku macierzyńskim. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zasiłek ten to "przychód z innych źródeł, a tylko do przychodów z pracy" można stosować wspomnianą ulgę. Ewentualny zwrot podatku dotyczyć ma tych kobiet, których zarobki uprawniły do ulgi dla klasy średniej przed przejściem na zasiłek macierzyński.

Upraszczając - ulga dla klasy średniej nalicza się tylko od przychodów w ramach pracy, a zasiłek macierzyński, według przepisów podatkowych, nie jest przychodem ze stosunku pracy.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Palczynski/MPAimages.com/Getty Images

Pozostałe wiadomości