Newsy

Co 6. osoba umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Radio Zet
smog
Kohei Hara/Getty ImagesCo 6. zgon spowodowany jest zanieczyszczeniem środowiska

O tym, że zanieczyszczenie środowiska przekłada się na nasze zdrowie naukowcy informowali już dawno, jednak niewielu zdawało sobie sprawę z tego, jak realne jest to zagrożenie. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health" jasno pokazują, że smog, skażenie wód i gleb przyczyniło się do śmierci 9 milionów osób na świecie.

Które zanieczyszczenie jest najbardziej niebezpieczne?

Z raportu (badanie sfinansowały Szwajcarska Agencję ds. Rozwoju i Współpracy (SDC), Ministerstwo Środowiska Szwecji przy wsparciu Globalnego Sojuszu na rzecz Zdrowia i Zanieczyszczeń (GAHP) oraz Pure Earth), który ukazała się w "The Lancet Planetary Health" wynika, że tylko w 2019 roku z powodu zanieczyszczenia środowisko zmarło 9 milionów osób. Oznacza to, że co szósty zgon spowodowany jest właśnie degradacją środowiska. Naukowcy dowiedli, że zanieczyszczenie środowiska zbiera żniwo zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Badania wykazały, że szczególnie niebezpieczne okazało się zanieczyszczenie powietrza. Z jego powodu na całym świecie zamarło 6,67 miliona osób. Równie groźne są zanieczyszczenia chemiczne - 1,8 miliona zgonów (w tym zatrucie ołowiem – 900 tysięcy, oraz praca w toksycznych warunkach – 870 tysięcy). Zanieczyszczenie wody doprowadziło do 1,36 miliona przedwczesnych zgonów. Warto dodać, że najwięcej zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami przemysłowymi odnotowuje się w Azji Południowo-Wschodniej.

Nadmierna liczba zgonów to także ogromne straty dla gospodarki. Szacuje się, że 2019 roku sięgnęły 4-6 bln dolarów.

Jak walczyć z zanieczyszczeniem środowisko?

W ocenie specjalistów zanieczyszczenie środowiska to poważny problem, z którym trzeba walczyć globalnie, a nie lokalnie. – Dotychczas zanieczyszczenie środowiska było postrzegane jako problem, który należy rozwiązać za pomocą regulacji na szczeblu lokalnym i krajowym lub czasami w ramach polityki regionalnej w krajach o wyższych dochodach – mówił Rachael Kupka, współautorka raportu i dyrektor wykonawczy Global Alliance on Health and Pollution.

Badacz jest zdania, że należy zorganizować niezależny, międzynarodowy panel ds. Zmian Klimatu ds. Zanieczyszczeń (na wzór IPCC), a także zwiększyć budżety instytucji, które badają poziom zanieczyszczeń w danym kraju. Dzięki większej kontroli łatwiej będzie z nimi walczyć. – Zanieczyszczenie, zmiana klimatu i utrata różnorodności biologicznej są ze sobą ściśle powiązane. Skuteczna kontrola tych łączących się ze sobą zagrożeń wymaga wspieranego na całym świecie, formalnego punktu stycznego – nauka – polityka, aby informować o interwencji, wpływać na badania i kierować finansowaniem – dodał Rachael Kupka.

Zanieczyszczenie środowiska - jakie choroby może wywołać?

Zanieczyszczenie środowiska przyczynia się do rozwoju raka płuc, krtani czy gardła. Może doprowadzić do problemów z układem oddechowym (astma, POChP), sprzyja również chorobom układu sercowo-naczyniowego (niewydolność mięśnia sercowego czy zawał).

Trzeba jednak podkreślić, że to tylko niektóre choroby, do rozwoju których przyczynia się zanieczyszczenie środowiska. Lista schorzeń jest znacznie dłuższa.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: Kohei Hara/Getty Images

Pozostałe wiadomości