Newsy

Zaduszki 2 listopada 2021. Czy w tym dniu idziemy do pracy?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
KatarzynaBialasiewicz/Getty ImagesZaduszki 2021

Zaduszki to święto obchodzone przez katolików 2 listopada, w dniu następującym po Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny wiele osób odwiedza jeszcze groby swoich bliskich. Kiedy wypada w 2021 roku? Czy w tym dniu czynne są sklepy i czy trzeba iść do pracy?

Zaduszki 2 listopada 2021. Czy ten dzień jest wolny od pracy?

Zaduszki w Polsce wypadają zawsze 2 listopada. W tym roku jest to wtorek. W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia działają urzędy, centra handlowe, sklepy i większość osób przychodzi do pracy, a uczniowie do szkół. Pracodawca może jednak ustanowić ten dzień dniem wolnym, np. wtedy, kiedy 1 listopada wypada w niedzielę. Szkoły również mają taką możliwość.

Zaduszki i Dzień Zaduszny w Polsce

W Dzień Zaduszny, popularnie nazywanym Zaduszkami lub Świętem Zmarłych, w praktyce Kościoła katolickiego jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, skuteczności modlitw wstawienniczych, życia wiecznego oraz zmartwychwstania ciał. W dniu tym obchodzone są trzy msze, oficjum oraz procesja. W niektórych parafiach mają miejsce również uroczyste procesje.

Zobacz wideo: Jaka babcia, taka wnuczka

Jaka babcia, taka wnuczka
Jaka babcia, taka wnuczka
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Pozostałe wiadomości