Ceny chryzantem będą wyższe niż w zeszłym roku? Producenci zapowiadają, o ile mogą zdrożeć

GettyImages-1072539802
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chryzantemy – najpiękniejsze kwiaty jesieni
Chryzantemy – najpiękniejsze kwiaty jesieni
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, więc wielu Polaków ruszy na cmentarze i kupi znicze oraz kwiaty na groby bliskich. Jak wynika z obliczeń hodowców chryzantem, rośliny te będą droższe niż w ubiegłym roku. Dlaczego?

Wzrost cen chryzantem w 2023 roku

Jak podaje "Fakt", ogrodnicy zajmujący się uprawą chryzantem, zapowiadają wzrost cen kwiatów. Powodem podwyżek mają być rosnące koszty zakupu ziemi, doniczek i sadzonek, co w efekcie przekłada się na sprzedaż.

- Sądzę, że ceny wzrosną o 10-15 procent - powiedział w rozmowie z "Faktem" Rafał Wiśniewski, producent kwiatów z Karlina. Z kolei Jan Flis, hodowca kwiatów z Bydgoszczy przewiduje wzrost cen od 5 do 10 procent w porównaniu do zeszłego roku.

Czy opłaca się kupić chryzantemy na cmentarzu?

Ponadto, jak przekazał dziennik, maleje liczba osób, które uprawiają chryzantemy. Tego typu biznes przestaje im się opłacać, ponieważ klienci kupują coraz mniej świeżych kwiatów - nawet w tak gorącym okresie, jakim jest początek listopada, kiedy to zwykle wzrasta popyt na te rośliny.

- Zauważyliśmy to już w zeszłym roku. Klienci indywidualni, którzy do nas przyjeżdżali i wcześniej brali po 10 sztuk, brali dosłownie po 2-3 doniczki - przekazał Wiśniewski w "Fakcie".

W hurcie za małą doniczkę chryzantem trzeba zapłacić około 12 zł lub więcej. Przy cmentarzach ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Photononstop RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości