Zadłużenie Polaków. Jakie pożyczki najchętniej bierzemy?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Branie kredytu

Jak podało Biuro Informacji Kredytowej, średnia wartość pożyczki pozabankowej była o 1,8% niższa rok do roku. W październiku 2022 firmy pożyczkowe udzieliły o ponad 9% więcej pożyczek. Jakie kwoty najchętniej pożyczają Polacy?

Ile pożyczek udzieliły firmy pożyczkowe w październiku 2022?

Firmy pożyczkowe udzielił w październiku 2022 295,5 tysięcy nowych pożyczek o wartości 750 milionów złotych. To o 9,2% więcej pożyczek. Średnia kwota pożyczki była niższa o 1,8% niż rok temu i wynosiła 2 278 zł.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- W październiku 2022 r., w porównaniu do października 2021 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o (+9,9 proc.). Natomiast w ujęciu liczbowym udzieliły ich o (+9,2 proc.) więcej - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Ile pieniędzy pożyczają Polacy?

Podano, że wzrosła wartość nowych udzielonych pożyczek ze wszystkich przedziałów kwotowych. Najwyższa dodatnia dynamika cechowała pożyczki do 500 zł, wyniosła ona +13%. Cechowała się ona również najwyższą dynamiką wzrostu, która wyniosła +14,7%. Dynamikę ujemną odnotowały pożyczki z przedziału powyżej 5 tysięcy zł: -1,1%.

W październiku tego roku 10,4% pożyczek wynosiły powyżej 5 tysięcy złotych. Ich łączna wartość stanowi 42,4% nowo udzielonych pożyczek. Najwięcej pożyczek zaciągnięto do kwoty tysiąca złotych, jednak miały one najmniejszy udział wartościowy dla firm udzielających kredytów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: wera Rodsawang/Getty Images

Pozostałe wiadomości