Regulacje zostały wprowadzone z powodu ustawy z 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1938).
Dalsza część tekstu poniżej
Nowe zasady wystawiania rocznych recept
Zmiany zostały częściowo wprowadzone już 1 marca tego roku. Dotyczą one sposobu, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Uniemożliwia on pacjentom wykupienie za jednym razem leku na cały rok. Zgodnie z nową regulacją farmaceuta może sprzedać medykament na maksymalnie 120 dni, zaś kolejną jego partię pacjent ma prawo nabyć dopiero po upływie 90 dni.
Tego typu ograniczenia wymagają specjalistycznego obliczania maksymalnej dawki leku, którą pracownik apteki może wydać klientowi. Z tego powodu powstał system teleinformatyczny P1, który miał ułatwiać pracę w aptekach. Obecnie lekarze mogą nadal korzystać ze starej procedury oraz nowego systemu wyliczającego ilość leku. Wszystko zmieni się od 1 lipca.
Roczne recepty. Co się zmieni?
Od początku lipca nie tylko aptekarze, ale i lekarze mają również być przygotowani do pracy w nowym systemie wystawiania recept. Warto wobec tego pamiętać, że nie będzie już możliwe wystawianie recept rocznych według starych schematów.
Pozytywną wiadomością dla wielu pacjentów z pewnością będzie fakt, iż zmiany nie wpływają na ich sytuację. To lekarze są odpowiedzialni za zastosowanie się do nowych reguł. Jednakże, jeśli nasz medyk tego nie dopilnuje, realizacja recepty rocznej może być utrudniona.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uwaga! na fałszywe recepty na leki narkotyczne. "Moich danych użyto do popełnienia przestępstwa"
- Oszuści rozsyłają fałszywe e-recepty. Na co należy uważać?
- Ministerstwo zdrowia planuje zmiany dotyczące recept. Dla niektórych oznacza to utrudnienia
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl
Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images