PKW wydała pilny komunikat. Chodzi o fałszywe informacje dotyczące głosowania

Człowiek wrzucający głos do urny wyborczej
PKW wydała pilny komunikat. Chodzi o fałszywe informacje dotyczące głosowania
Źródło: djedzura/GettyImages
W odpowiedzi na pojawiające się w sieci fałszywe informacje dotyczące zasad głosowania w nadchodzących wyborach prezydenckich Państwowa Komisja Wyborcza wydała specjalny komunikat. Wyjaśniono w nim m.in. kwestię potwierdzania tożsamości przez aplikację mObywatel oraz rzekomego wielokrotnego wydawania zaświadczeń do głosowania.
Kluczowe fakty:
  • PKW potwierdza, że 18 maja wyborcy będą mogli potwierdzić tożsamość w lokalu wyborczym za pomocą aplikacji mObywatel.
  • Zaświadczenie o prawie do głosowania można otrzymać tylko raz - po jego wydaniu wyborca jest wykreślany ze spisu.
  • Komisje będą sprawdzać oryginalność zaświadczeń m.in. poprzez hologram "PRP 2025".
  • PKW przypomina, że głos ważny to taki, w którym znak "X" postawiono przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241123_Wybory_REP
Wybory prezydenckie 2025
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wybory prezydenckie 2025 - Potwierdzanie tożsamości przez mObywatel 

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat, w którym podkreśliła, że w dniu wyborów wyborcy będą mogli potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel. Jak zaznaczono, funkcjonalność ta została przygotowana i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji i umożliwia weryfikację autentyczności, ważności, integralności oraz pochodzenia okazywanego dokumentu.

- Według Ministerstwa Cyfryzacji weryfikacja tożsamości wyborcy tą metodą ogranicza potencjalne ryzyko uznania sfałszowanego mDowodu za prawdziwy i nie wymaga korzystania z dodatkowych urządzeń i dostępu do Internetu oraz jest zgodna z obowiązującą ustawą - czytamy w komunikacie. PKW zaznacza również, że ta możliwość jest efektem aktualizacji aplikacji, która zapewnia "zdecydowanie wyższy poziom potwierdzenia autentyczności".

PKW dementuje fałszywe informacje o głosowaniu i zaświadczeniach

PKW stanowczo zdementowała też pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje o rzekomej możliwości uzyskania więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania.

- Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty. Nie ma zatem możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia - wyjaśnia Komisja.

W komunikacie podkreślono również, że obwodowe komisje wyborcze mają obowiązek dokładnie sprawdzać oryginalność zaświadczeń. Powinny one zawierać hologram z nadrukiem "PRP 2025". Instytucja przypomniała, że podrabianie lub posługiwanie się fałszywym dokumentem jest przestępstwem.

Zdementowano również informacje, jakoby na zaświadczeniu wskazywano, na którego kandydata oddano głos.

- Postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata skutkuje nieważnością tego głosu. W przestrzeni publicznej pojawiły się bowiem także nieprawdziwe informacje na temat rzekomego innego sposobu głosowania w wyborach - przestrzegła PKW.

Instytucja zaapelowała też o weryfikowanie informacji i korzystanie wyłącznie z oficjalnych źródeł, takich jak strony pkw.gov.pl i wybory.gov.pl, a także Krajowe Biuro Wyborcze i jego delegatury. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura - 1 czerwca.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości