Newsy

Wołodymyr Zełenski chce nadać Polakom specjalny status w Ukrainie. "Jesteśmy krewnymi"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
rp.pl/PAP
Wołodymyr Zełenski
John Moore/Staff/Getty ImagesWołodymyr Zełenski chce nadać Polakom specjalny status w Ukrainie

Wołodymyr Zełenski złożył obietnicę Polakom. Prezydent Ukrainy zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu ustawy nadającej naszym obywatelom specjalny status prawny w Ukrainie. - Nie ma między nami granic ani barier - podkreślił przywódca.

Polacy otrzymają specjalny status w Ukrainie?

Wołodymyr Zełenski, przemawiając w Radzie Najwyższej w obecności Andrzeja Dudy, zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu w Ukrainie. Tekst wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego opublikował w mediach społecznościowych Andrij Sybiha, zastępca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta.

- Chciałbym podziękować polskiemu Sejmowi za niedawno uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. To bezprecedensowa decyzja, zgodnie z którą nasi obywatele, którzy zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski z powodu rosyjskiej agresji, otrzymają niemal takie same prawa i możliwości jak obywatele polscy. (...) W najbliższej przyszłości przedstawię Radzie Najwyższej Ukrainy podobny projekt, projekt lustrzany - czytamy na rp.pl.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Jak podała podała agencja UNIAN, cytując sekretarza prasowego ukraińskiego przywódcy Serhija Nikiforowa, szczegóły zapowiadanej ustawy ani konkretny termin - nie są znane.

Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom

Podczas wystąpienia Wołodymyr Zełenski podziękował też naszym rodakom.

- Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy - przekazał polityk.

Zobacz wideo: Wołodymyr Zełenski - od aktora do bohatera

Wołodymyr Zełenski – od aktorka do bohatera
Wołodymyr Zełenski – od aktorka do bohatera
Dzień Dobry TVN

W dalszej części prezydent Ukrainy wspomniał o bliskości z naszym krajem. - Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma - podkreślił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: rp.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: John Moore/Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości