Newsy

"Rozstrzelano dzieci w wieku dwóch i czterech lat razem z rodzicami". Tragiczna sytuacja w Buczy

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
wiadomosci.onet.p
Znaleziono masowe groby, w których były rozstrzelane kilkuletnie dzieci wraz z rodzicami

W Buczy, Irpieniu i innych ukraińskich miastach, które ucierpiały w trakcie rosyjskiej okupacji, trwa rozminowywanie terenu. Cały czas odkrywane są nowe dowody zbrodni - masowe groby kilkuletnich dzieci i gwałty na dziewczynkach. O tragicznych doświadczeniach cywilów opowiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Trudna sytuacja w Mariupolu

Prezydencki doradca Ołeksij Arestowicz przekazał, że jedna czwarta Mariupola nadal należy do Ukrainy. Reszta kontrolowana jest przez wojska rosyjskie. Niestety na tych terenach nadal przebywa wielu cywilów.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy cywilów wciąż przebywa w Mariupolu. Myślę, że może to być nawet do 100 tys. Teraz trudno powiedzieć - powiedział w rozmowie z Onetem.

Część osób wyjechało z miasta w trakcie trwania korytarza humanitarnego, część w trakcie spotkania w Stambule. Niestety okupanci wstrzymują pomoc dla mieszkańców, którzy nadal są w Mariupolu.

- Są bez jedzenia, bez wody, bez lekarstw. Jestem pewien, że sytuacja w Mariupolu jest znacznie gorsza niż na przedmieściach stolicy. Trudno teraz powiedzieć, ilu cywilów zginęło. Liczba ta może wynieść od 5 do 20 tys. I jeszcze kilka tysięcy rannych. Ponad 95 proc. zasobów mieszkaniowych zostało tam zniszczonych i uszkodzonych. Rosja jeszcze nie zniszczyła Mariupola, ale bardzo jej na tym zależy. To samo wydarzyło się w Aleppo, kiedy demonstracyjnie zniszczyli miasto - tłumaczył doradca prezydenta Ukrainy.

Masowe groby na przedmieściach Kijowa

Doradca prezydenta Załenskiego powiedział, że na przedmieściach stolicy trwa rozminowywanie terenu. Odkrywane są makabryczne zbrodnie rosyjskie.

- Dopiero wczoraj znaleźliśmy kolejny masowy grób z 56 osobami. Rozstrzelano tam dzieci w wieku dwóch i czterech lat razem z ich rodzicami. Znaleźliśmy także pokój, w którym trzymali dziewczynki i kobiety w wieku od 14 do 24 lat. Zostały one zgwałcone. Dziewięć z nich jest w ciąży. To są dziewczyny w wieku 10-14 lat! Gwałcili dzieci na oczach ich matek. Matki na oczach swoich dzieci - podkreślił Ołeksij Arestowicz.

- Zastrzelili rodziców na oczach dziewczynek w wieku 10 i 14 lat, a następnie zgwałcili obie. W sumie w obwodzie kijowskim zginęło ponad 700 cywilów. W Buczy znaleziono ponad 400 osób. Wszyscy to cywile. A liczba ta wzrośnie. Przecież do tej pory nie byliśmy w stanie wszędzie dotrzeć. Wiele obszarów i obiektów jest zaminowanych. Znajomy wszedł do domu w Irpieniu, otworzył lodówkę i zginął w wybuchu. Okazało się, że uruchomił ładunek - opowiadał doradca ukraińskiego prezydenta.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: wiadomosci.onet.p

Źródło zdjęcia głównego: Anastasia Vlasova/Getty Images

Pozostałe wiadomości