Newsy

W muzeum w Krakowie wystawa prac niezwykłego artysty. "Pokazuje zupełnie nieznanego Malczewskiego".

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Piotr Wojtasik, Agnieszka Reczek-Bogacka
Jacek Malczewski romantyczny

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa 140 prac Jacka Malczewskiego. Takiej wystawy dawno w Polsce nie było, ale jednym z powodów jest rok polskiego romantyzmu.

Wystawa Jacka Malczewskiego

Wystawa Jacka Malczewskiego to wielkie wydarzenie w Krakowie. Szczególnie że można zobaczyć aż 170 jego prac. Z kuratorką wystawy, Urszulą Kozakowską-Zauchą spotkał się Piotr Wojtasik. Dzień wcześniej odbyło się oficjalne otwarcie, gdzie o wydarzeniu opowiedział dyrektor muzeum.

- Ta wystawa pokazuje zupełnie nieznanego Maleczewskiego, wszyscy pamiętamy o takich pracach kanonicznych, które są w głównych galeriach muzeów polskich. Tymczasem na naszej wystawie zobaczymy niemal 170 dzieł, z tego bardzo znacząca część to są dzieła ze zbiorów prywatnych i to jest jedna z największych wartości tej wystawy. To są obrazy, które zmieniają nasze patrzenie na Malczewskiego - podkreślił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Niepowtarzalna wystawa

Na wystawie są dzieła, które zostały po raz pierwszy pokazane szerszej publiczności, m.in. dzieło "Kopciuszek".

- Podobno Malczewski wolał namalować swoim dzieciom Kopciuszka niż opowiadać im bajkę. Jest to cały Malczewski - świetna kolorystyka, symbolika, ukryta opowieść. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to jest zwykła scena w chałupie wiejskiej, ale jak zaczynamy oglądać, to tu jest goła noga, tu jest jakiś but. Od razu nam się kojarzy - powiedziała kuratorka wystawy.

Malczewski czy w Rzymie czy w Paryżu zawsze tęsknił za Polską.

- Malował sceny związane z historią Polski i kiedy mógł od razu wrócił - dodała kuratorka. - To była artysta, który uwielbiał siebie portretować, kiedy tylko mógł na obrazach, miał zawsze piękną twarz, nigdy nie było zmarszczek, nie było zmęczenia - wspomniała Kozakowska-Zaucha.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Piotr Wojtasik, Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości