Newsy

W Afganistanie pojawi się wysłanniczka do spraw kobiet. "Pragniemy pokojowego, stabilnego i bezpiecznego Afganistanu"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Afganistan

Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.

Wysłanniczka ds. kobiet w Afganistanie

Talibowie, przejmując władzę w Afganistanie, zapowiadali, że nie zamierzają ograniczać praw kobiet. Dla obserwatorów było oczywiste, że są to obietnice bez pokrycia. Wkrótce potwierdziły się najczarniejsze przypuszczenia. Ze szkół średnich wyrzucono uczennice, a w szkołach podstawowych zlikwidowano klasy koedukacyjne. Z uczelni wypędzono studentki i naukowczynie, urzędniczki musiały przekazać swoje obowiązki mężczyznom, a od niedawna prezenterki telewizyjne i dziennikarki muszą zasłaniać włosy na wizji.

Rina Amiri została powołana na stanowisko w środę. Jak donosi cytowane przez "Gazetę Wyborczą" źródło, Amiri będzie zajmowała się prawami dziewcząt oraz szerzej prawami człowieka ze szczególnym naciskiem na mniejszości etniczne.

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Pragniemy pokojowego, stabilnego i bezpiecznego Afganistanu, w którym wszyscy obywatele mogą żyć i rozwijać się w politycznej, gospodarczej i społecznej integracji - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken w cytowanym przez "GW" oświadczeniu.

Kim jest Rina Amiri?

Rina Amiri jest urodzoną w Afganistanie amerykańską uczoną i ekspertką w dziedzinie mediacji. Służyła w Departamencie Stanu USA pod rządami byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Amiri spędził przez dwie dekady współpracowała z rządem i Organizacją Narodów Zjednoczonych w kwestiach dotyczących Afganistanu. Zawodowo była również związana z Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Nowojorskim oraz UNESCO. Pełniła także funkcję starszego doradcy Specjalnego Przedstawiciela USA w Afganistanie i Pakistanie. Była członkinią Specjalnego Przedstawiciela Zespołu Politycznego Sekretarza Generalnego ONZ w Afganistanie w trakcie realizacji Umowy z Bonn.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images

Pozostałe wiadomości