Tony Allen nie żyje. Wybitny perkusista miał 79 lat

Świeca
NetPix/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Tony Allen zmarł 30 kwietnia w Paryżu. Jeden z najwybitniejszych perkusistów na świecie odszedł w wieku 79 lat. Jego menadżer poinformował, że przyczyna śmierci nie jest znana. Świat muzyków opłakuje stratę w mediach społecznościowych.

Tony Allen był nigeryjskim muzykiem, współtwórcą stylu afrobeat. Należał do grona najwybitniejszych perkusistów na świecie. Brian Eno nazwał go " prawdopodobnie najlepszym perkusistą wszechczasów ". Muzyk 12 sierpnia skończyłby 80 lat.

Dramatyczną informację skomentował menadżer muzyka. Powiedział on, że nie jest znana przyczyna śmierci muzyka, ale nie jest ona związana z koronawirusem.

Był w świetnej formie. To było dość nagłe. Rozmawiałem z nim o 13.00, a następnie dwie godziny później był chory i został zabrany do szpitala Pompidou, gdzie zmarł

- powiedział Eric Trosset.

Kariera muzyczna Tony'ego Allena

Allen w latach 60. i 70. był perkusistą i dyrektorem muzycznym zespołu Feli Kuti, Africa '70. W tym czasie powstał gatunek afrobeat, który łączy zachodnioafrykańskie style muzyczne, takie jak muzyka highlife i fuji z amerykańskim jazzem i funkiem. Afrobeat stał się sztandarowym gatunkiem muzyki afrykańskiej XX wieku. Allen i Kuti nagrali wspólne około 40 albumów jako Africa '70, po czym rozstali się po 26-letniej współpracy.

Allen stworzył wiele znakomitych płyt solowych. Muzyk nagrywał także z Royem Ayersem, Damonem Albarnem, Finem Jimim Tenorem, Jeffem Millsem, czyli legendą techno. Grał z wieloma innymi artystami i zespołami na całym świecie.

O swoim wyjątkowym stylu powiedział w jednym z wywiadów:

Staram się, aby moje bębny śpiewały i zamieniłem je w orkiestrę. Nie walę w bębny. Zamiast walić, pieszczę

Artyści i cały świat związany z muzyką żegna Allena w mediach społecznościowych. Swoje wpisy zamieścili m.in. Major Lazer, Gilles Peterson i Flea.

Tony Allen - wybitny perkusista

Urodził się w Lagos w 1940 roku. Na perkusji nauczył się grać w wieku 18 lat. Czerpał inspirację od amerykańskich mistrzów jazzowych Dizzy Gillespie i Charlie Parker, a także ze współczesnej muzyki afrykańskiej.

W 1969 roku, po raz pierwszy koncertował w USA, spotkanie z perkusistą jazzowym z zachodniego wybrzeża Frankiem Butlerem zainspirowało go do ćwiczeń każdego ranka na poduszkach, powodując, że kije odbijały się od nich podczas toczenia. „Dodaje elastyczność” - powiedział

W 1984 r. przeniósł się do Londynu, a później osiadł w Paryżu. W 2000 roku dodał dub i elektronikę do swojego solowego dorobku i stał się pożądanym współpracownikiem młodego pokolenia muzyków, w tym Jarvisa Cockera, Charlotte Gainsbourg i Sébastien Tellier.

W marcu tego roku ukazała się jego najnowsza studyjna płyta pt. "Rejoice", którą nagrał ze słynnym południowoafrykańskim trębaczem Hugh Masakelą. We wrześniu 2019 roku Tony Allen wystąpił na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie.

Zobacz też:

„Kwarantanna na na”. Duet Smolik//Kev Fox zagra w szczytnym celu

Kasia Kowalska zagra wyjątkowy koncert. Artystka wreszcie odetchnęła z ulgą i wraca do pracy

Polscy youtuberzy wykorzystują swoje zasięgi i pomagają służbie zdrowia. Zebrali już prawie pół miliona złotych

Autor: Jola Marat

podziel się:

Pozostałe wiadomości