Newsy

Kolejny wzrost stóp procentowych. Raty kredytów pójdą w górę

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
pieniądze

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną, referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 3,50 procent. Jest to najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Uchwała wejdzie w życie 9 marca 2022 roku.

Wzrost stóp procentowych

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej ogłoszono, że stopy procentowe po raz kolejny pójdą w górę. Jak czytamy na stronie TVN24, uchwała ma wejść w życie już w środę, 9 marca. Po wtorkowej decyzji NBP stopy procentowe będą prezentowały się następująco:

  • stopa referencyjna 3,50 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 4,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 3,00 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 3,55 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 3,60 proc. w skali rocznej;

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyższenie stóp procentowych już po raz szósty. Jak czytamy w TVN24, główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii od maja 2020 do września 2021 roku i wyniosła 0,10 procent. W listopadzie wzrosła o 75 punktów bazowych, a w kolejnych trzech miesiącach łącznie o 150.

Wzrost inflacji w Polsce

Na posiedzeniu RPP zwrócono również uwagę na dalszy wzrost inflacji w Polsce. Mają przyczynić się do tego m.in. ekonomiczne skutki inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie.

- Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych - czytamy na stronie TVN24. - NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej.

Jakie będą dalsze kroki? W środę 9 marca o 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, a kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 6 kwietnia.

O ile wzrosną raty kredytów?

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek przygotował wyliczenia potencjalnych wysokości rat kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na 25 lat z marżą na poziomie 2,6 proc. po podwyżce stóp procentowych. Z jego szaucnków wynika, że po wzroście stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych rata kredytu na kwotę 200 tys. zł wzrośnie z 1335 zł do 1430 zł. Oznacza to wzrost miesięcznych rat o 95 zł. W przypadku zadłużenia na kwotę 300 tys. zł będzie to wzrost o 142 zł - z 2003 zł do 2145 zł.

Z kolei rata kredytu na kwotę 500 tys. zł urośnie o 236 zł - z 3339 zł do 3575 zł. Dla porównania przed pierwszą październikową podwyżką rata w przypadku takiego kredytu wynosiła ponad 1200 zł mniej, bo 2322 zł.

Różnica jest tym większa, im większa jest kwota zaciągniętego długu. Ci, którzy spłacają kredyt na kwotę 1 mln zł, zapłacą miesięcznie 7151 zł, czyli o 474 zł więcej.

Ekonomiści Banku Pekao wskazali, że rata przeciętnego nowego kredytu hipotecznego będzie wyższa o około 1100 zł niż rok temu. "Udział raty w dochodzie gospodarstwa domowego rośnie do 32 proc. z 23 proc. rok temu i z ok. 25 proc. przed pandemią" - zwrócili uwagę.

Więcej na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: muchomor/Getty Images

Pozostałe wiadomości