Newsy

Oszuści podszywają się pod komorników i wyłudzają pieniądze. Na co trzeba uważać?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
CERT Polska
Mężczyzna czytający na telefonie

Oszuści opracowali kolejne sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Znowu rozsyłają SMS-y, tym razem jednak podają się za komorników, którzy rzekomo działają w imieniu Polskiej Grupy Energetycznej PGE. Na co zwrócić uwagę? Jak nie dać się oszukać? Sprawdź, co zrobić, jeśli dostaniemy SMS-a od kancelarii komorniczej.

Oszustwo na komornika - uwaga na fałszywe SMS-y

Po raz kolejny oszuści rozsyłają SMS-y z niebezpiecznymi linkami. Po wejściu w wysłany adres URL możemy stracić pieniądze. W marcu było głośno o oszustach podszywających się pod PGE. Tym razem cyberprzestępcy pozorują komorników, którzy działają w ramach Polskiej Grupy Energetycznej. 

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

CERT Polska informuje, że oszuści rozsyłają SMS-y z informacją o "wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE". Najczęściej kwota podana w wiadomości, którą należy opłacić, jest niewielka, a na końcu znajduje się link, poprzez który można przelać pieniądze. Cyberprzestępcy podają również kancelarię komorniczą AW. Podobne oszustwo miało miejsce już 3 lata temu, kiedy rozsyłane były fałszywe SMS-y z pod szyldem tej samej "kancelarii", która tak naprawdę nie istnieje.

SMS od komornika - jak nie dać się oszukać

Pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w przesłany link. Przekierowuje on na stronę, na której można rzekomo opłacić zadłużenie. Znajduje się na niej możliwość wyboru banku, a także trzeba podać dane, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. W ten sposób oszuści pozyskują dane do karty i są w stanie pobrać pieniądze z prywatnego konta ofiary.

Co zrobić, jeśli dostaniemy SMS-a o zadłużeniu? Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do kancelarii, z której on pochodzi. Komornicy faktycznie mogą wysyłać SMS-y, jednak nie powinny się w nich znajdować linki do płatności. Jeśli już kliknęliśmy w adres URL i podaliśmy nasze dane, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: CERT Polska

Źródło zdjęcia głównego: Moore Media/Getty Images

Pozostałe wiadomości