Newsy

Poroniła w piątym miesiącu ciąży. Sąd skazał ją na 50 lat więzienia

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
Wysokie Obcasy
Kobieta w Salwadorze została skazana na 50 lat więzienia po tym jak poroniła w piątym miesiącu ciąży.

21-letnia Lesli z Salwadoru została skazana na 50 lat więzienia. Kobieta nie wiedziała, że spodziewa się dziecka i poroniła w latrynie. Była w piątym miesiącu ciąży. Jej obrońcy uważają, że proces był przeprowadzony w sposób niesprawiedliwy.

Salwador. 50 lat więzienia

Lesli miała 19 lat, kiedy była w ciąży i nie wiedziała, że w niej jest. Pochodzi ze wschodniej części Salwadoru, ukończyła zaledwie siedem klas, a jej rodzina utrzymuje się z roli i żyje w skrajnym ubóstwie. Nie mają dostępu do wody pitnej oraz prądu. Dziewczyna jest trzecią z siedmiorga rodzeństwa.

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Feministyczna organizacja pozarządowa, The Citizen Group for the Decriminalization of Abortion, broniła kobietę w sądzie podkreślając, że Lesli urodziła w latrynie. Był 17 czerwca 2020 roku. W nocy poczuła, że musi się wypróżnić, w toalecie nastąpił gwałtowny poród. Później próbowała przeciąć pępowinę, ale przez ciemność w jej domu widoczność była bardzo ograniczona. Nie wiedziała, co wydaliła. Najpierw zawieziono ją do szpitala, a z placówki prosto do więzienia.

21-latka 29 czerwca br. otrzymała maksymalny wymiar kary, czyli 50 lat więzienia. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Salwadorze. Lesli została uznana za winną zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Sąd twierdził, że po porodzie dźgnęła dziecko w szyję sześć razy.

Salwador. 19-latka poroniła, nie wiedziała, że jest w ciąży

Pierwsza rozprawa odbyła się już 26 czerwca 2020 roku. Wówczas kobieta była w bardzo złym stanie, trzykrotnie przetaczano jej krew i nie mogła być obecna. Mimo to sąd zastosował areszt tymczasowy i postanowił wszcząć śledztwo.

Według organizacji broniącej Lesli, proces był niesprawiedliwy i przeprowadzony z licznymi uprzedzeniami. Sąd nie przyjął dowodów dotyczących jej niewinności oraz opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej, która wskazywała na przemoc ze względu na płeć wobec Lesli.

- Matki są źródłem ochrony dla dzieci w każdych okolicznościach życia, a ty nie byłaś - to, jak wspomina Citizen Group for the Decriminalization of Abortion, był główny argument sądu, który wydał decyzję o pozbawieniu wolności na 50 lat.

Morena Herrera, która broniła Lesli, nie zamierza odpuszczać. Chce walczyć aż kobiety, których zdrowie w trakcie ciąży może ucierpieć, nie będą uznawane za przestępczynie.

Salwador. Restrykcyjne prawo aborcyjne

Całkowity zakaz aborcji bez względu na okoliczności w Salwadorze obowiązuje od 1998 roku. Nie ma zgody na usunięcie ciąży nawet w przypadku zagrożenia życia matki czy gwałtu. Karze podlega kobieta, która zrobiła aborcję, lekarze wykonujący taki zabieg oraz wszystkie osoby, które przyczyniły się do przerwania ciąży.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: Wysokie Obcasy

Źródło zdjęcia głównego: Michele D'ottavio/Getty Images

Pozostałe wiadomości