Podczas ceremonii chrztu zmarło niemowlę. W płucach dziecka znaleziono wodę

chrzest sennik

6-tygodniowe niemowlę zmarło w Rumunii podczas ceremonii chrztu. Śmierć nastąpiła wskutek zatrzymania akcji serca. W płucach dziecka znaleziono wodę. Prawosławny obrządek nakazuje trzykrotne zanurzenie noworodka w wodzie święconej. Duchowny udzielający chrztu poprosił o zawieszenie go w obowiązkach.

Rumunia: niemowlę zmarło podczas chrztu

Cała tragedia rozegrała się w Kościele Vasile Banescu w rumuńskiej Suczawie. Wypełniając nakazy prawosławnego rytuału kapłan trzykrotnie zanurzył niemowlę w święconej wodzie. U 6-tygodniowego niemowlaka doszło do zachłyśnięcia, a w rezultacie do zatrzymania akcji serca. Dziecko od razu zostało przewiezione do szpitala. Mimo podjętej reanimacji, zmarło. Zarządzona sekcja zwłok wykazała obecność płynu z chrzcielnicy w płucach chłopca.
Lokalna prokuratura od razu wszczęła dochodzenie. Rzecznik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego powiedział w mediach, że duchowny, który chrzcił dziecko, jest zrozpaczony i sam poprosił o zawieszenie go w odprawianiu nabożeństw. Rumuńska policja już prowadzi śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci. Jak się jednak okazuje, nie jest to pierwszy ani jedyny przypadek zachłyśnięcia się dziecka wodą święconą podczas chrztu.

Rumuńscy internauci protestują

Rumuńscy internauci w ramach protestu przeciw takim praktykom zorganizowali w sieci akcję mającą na celu zebranie podpisów pod petycją o zakaz dalszego praktykowania tradycyjnych chrztów prawosławnych w ich kraju.
- Śmierć noworodka z powodu tej praktyki to ogromna tragedia. To ryzyko musi zostać wykluczone, aby zatriumfowała radość z chrztu – brzmi początek odezwy do rumuńskich internautów.

Kościół zapowiada zmiany

Do 4 lutego pod internetową petycją podpisało się prawie 60 tysięcy osób. Rzecznik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego już zapowiedział, że księża zamiast zanurzać dzieci w chrzcielnicy, będą mogli polać ich czoło odrobiną wody. Arcybiskup Teodozjusz Petrescu ma na stałe wprowadzić takie zarządzenie do doktryny rumuńskiego kościoła narodowego.
Zobacz wideo: Jak wygląda Prawosławie w Polsce?
Zobacz też:
Autor: Oscar Dąbkowski
Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: JasonDoiy/Getty Images

Pozostałe wiadomości