Newsy

Najbardziej oblegane kierunki studiów. Gdzie jest najwięcej chętnych?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik/wac//az
zajęcia na uczelni

Wyniki egzaminów dojrzałości są już znane. Teraz maturzyści czekają na wyniki rekrutacji na studia. Niestety dostanie się na wymarzoną uczelnię może nie być takie proste. Na przykład na Uniwersytecie Wrocławskim o miejsce na jednym z kierunków stara się ponad 30 osób. Które wydziały przyciągają najwięcej młodych ludzi?

Najbardziej oblegane kierunki studiów

Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim chce rozpocząć 33 427 kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszy się psychologia na Wydziale Filozoficznym. Papiery na ten kierunek złożyło 2 475 osób. Na drugim miejscu uplasowało się prawo. Zgłosiło się na nie 1 837 kandydatów. Trzecie miejsce zajęła psychologia wykładana na Wydziale Zarządzania i Komunikacji - kandydatów.

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Władze UJ podają, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypadło psychologii - 20,63. Aby dostać się na ekonomię trzeba "pokonać" 16 kandydatów, na japonistykę - 15,57, kierunek lekarsko-dentystyczny - 11,85, a finanse, bankowość, ubezpieczenia - 11,8.

Co ciekawe, jeszcze więcej osób stara się o miejsce na psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Na jedno miejsce przypadło tam aż 32,4 kandydatów. Oznacza to, że na 100 dostępnych miejsc zgłosiło się 3 244 kandydatów. Wśród najbardziej obleganych kierunków znalazły się również koreanistyka - 28,1 kandydatów na jedno miejsce, komunikacja wizerunkowa - 19,4, anglistyka - 14,5 oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 13,2. W sumie na studia na wrocławskiej uczelni zarejestrowało się 28 711 kandydatów na wszystkie rodzaje studiów.

Kierunki techniczne - które cieszą się największą popularnością?

Największym zainteresowaniem na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej cieszy się informatyka. Na tym kierunku chce studiować 1 127 osób. Kolejne miejsce zajmują informatyka i systemy Inteligentne - złożono 1042 podań oraz automatyka i robotyka, gdzie wpłynęło 728 podań.

Najtrudniej będzie się dostać na informatykę i systemy inteligentne. O jedno miejsce stara się tu 9,9 kandydatów. Aby studiować inżynierię i analizę danych trzeba "pokonać" - 8,5 kandydatów. Warto dodać, że AGH na nadchodzący rok akademicki przygotowała 4 971 miejsc na studiach pierwszego stopnia.

Kiedy wyniki rekrutacji na studia

Wyniki rekrutacji na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu będą znane w poniedziałek, 18 lipca. 19 lipca ogłosi je Uniwersytet Warszawski, a Uniwersytet Gdański 29 lipca. 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik/wac//az

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

Pozostałe wiadomości