Newsy

Czwarta rocznica śmierci Grzegorza Miecugowa. "Gdyby ktoś miał zapowiadać koniec świata, to właśnie on"

Newsy

Grzegorz Miecugow

26 sierpnia 2017 roku w wieku 61 lat, odszedł Grzegorz Miecugow – jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, publicysta, pisarz, współtwórca i prezenter Faktów TVN oraz szef redakcji Szkła Kontaktowego TVN24. Przez 6 lat walczył z chorobą nowotworową.

Grzegorz Miecugow – kariera dziennikarska

Grzegorz Miecugow urodził się 22 listopada 1955 roku w Krakowie. Choć trudno w to uwierzyć, niewiele brakowało, aby nigdy nie został dziennikarzem. Ten zawód wykonywał jego ojciec, Bruno Miecugow, co zniechęcało syna do obrania podobnej drogi. Początkowo, w czasie studiów na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował jako maszynista w Teatrze na Rozdrożu. Ostatecznie o dziennikarstwie zdecydował przypadek.

Jego zawodowe życie zmieniła propozycja koleżanki, Bożeny Helbrecht, która zaproponowała Grzegorzowi posadę w redakcji lokalnego radia w Warszawie. Stamtąd trafił do redakcji kulturalnej Warszawskiego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego, która na stałe współpracowała z radiową "Jedynką", gdzie następnie pracował - najpierw w redakcji rolnej, a później muzycznej. Kolejnym krokiem w zawodowej karierze była współpraca z legendarną radiową "Trójką", gdzie Miecugow trafił w 1987 roku, pełniąc funkcję szefa redakcji "Zapraszamy do Trójki". Od 1990 do 2001 roku piastował stanowisko dyrektora, skąd został zwolniony po tym, jak sprzeciwił się prezesowi Polskiego Radia w kwestii wynagrodzenia.

W 1989 roku Grzegorz Miecugow rozpoczął swoją dziennikarską karierę w telewizji, będąc najpierw reporterem sejmowym, a następnie prezenterem i wydawcą w Telewizji Polskiej. Jego przygoda z TVN zaczęła się w lutym 1997 roku , jednak po dwóch latach odszedł ze stacji, choć jak się okazało jedynie na chwilę. W 2001 roku wrócił i wraz z Martyną Wojciechowską poprowadził pierwszą w Polsce edycję programu reality-show "Big Brother". W sierpniu tego samego roku ruszyła stacja TVN24, którą współtworzył.

W 2004 roku powstał program publicystyczny "Szkło kontaktowe", z którym Miecugow był związany aż do śmierci. Jednym z najważniejszych zawodowych projektów dziennikarza był program "Inny punkt widzenia" w którym rozmawiał m.in. z Krystyną Jandą, Władysławem Bartoszewskim czy Stanisławem Lemem. Warto podkreślić, że Grzegorz Miecugow był nie tylko uznanym dziennikarzem, ale także pisarzem i publicystą. Wśród książek, które napisał są m.in. "Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu", "Przypadek" oraz "Trójka do potęgi".

Grzegorz Miecugow – choroba

W 2011 roku u dziennikarza zdiagnozowano nowotwór płuc. Rokowania były dobre, bo jak sam przyznawał w wywiadach, rak nie był złośliwy. Choć walka z chorobą trwała 6 lat to nic nie wskazywało, że koniec nastąpi tak szybko.

Jak przyznał Tomasz Sianecki, który tuż po śmierci Grzegorza Miecugowa wspominał go w programie Dzień Dobry TVN: "Wszyscy byliśmy zaskoczeni. Ja czegoś takiego nie widziałem. Przeżyłem kilka śmierci wokół siebie, np. Marcina Pawłowskiego, ale to trwało, a u Grzegorza to był bieg sprinterski. On jeszcze o godzinie 10 rozmawiał, a potem błyskawicznie to nastąpiło". Przyjaciel wspominał słowa Jerzego Owsiaka, który mówiąc o Grzegorzu Miecugowie stwierdził, że "gdyby ktoś miał zapowiadać koniec świata, to właśnie on".

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wspominamy tych, którzy odeszli w tym roku

Autor: Martyna Trębacz

Pozostałe wiadomości