Newsy

Rekompensaty za zbyt wysokie ceny prądu. Komu przysługują?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
bizblog
słupy energatyczne

Aktualna sytuacja na rynku paliw, kryzys klimatyczny i szereg innych czynników powodują szybki wzrost cen prądu. Wraz z sezonem grzewczym zbliżają się kolejne podwyżki. Komu w Polsce przysługuje rekompensata za zbyt wysokie ceny prądu?

Prąd coraz droższy

Kryzys klimatyczny i nowe cele jego zwalczania w UE, błyskawicznie rosnące ceny emisji CO2 na giełdzie ETS, inflacja, niewystarczające zapasy gazu ziemnego w europejskich magazynach, problemy w pozyskiwaniu i cenie ropy oraz prognozy o mroźniejszej zimie w 2021 roku - to wszystko powoduje, że ceny energii w Europie stale rosną. Dotyczy to również Polski, która ciągle jest uzależniona energetycznie od węgla. Rosną koszty funkcjonowania elektrowni, a to odbije się na rachunkach, które będą musieli opłacić klienci.

Wysokie ceny prądu i rekompensaty dla nielicznych

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także wicepremier i szef aktywów państwowych Jacek Sasin, dali do zrozumienia, że w 2021 r. z rządowymi rekompensatami będzie inaczej niż np. w roku poprzednim.

W 2020 r. zwrot środków za rosnące ceny prądu przysługiwał około 15 mln gospodarstw domowych. Obecnie będzie to dotyczyło wyłącznie osób z ubóstwem energetycznym, których ma być z roku na rok coraz mniej. Udział procentowy osób zagrożonych ubóstwem energetycznym jest w Polsce malejący. Aktualnie to około 6 procent Polaków i, jak zapowiedział minister Kurtyka, to właśnie oni mogą liczyć na rekompensaty.

Pozostali Polacy nie otrzymają w tym roku żadnej rekompensaty i będą zmuszeni w całości zapłacić wyższe rachunki za prąd.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik". Prezes NBP o rekordowej inflacji

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: bizblog

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości