Gorące tematy

Rekordowe ceny w sierpniu. Nie było tak drogo od 20 lat

Gorące tematy

wzrost cen w sierpniu

W zawrotnym tempie rosną ceny towarów i usług. W sierpniu wzrosły o 5,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Te informacje od Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że tempo wzrostu jest najwyższe od dwóch dekad.

Wzrost cen towarów i usług

Ekonomiści o takim trendzie informowali już kilka miesięcy temu, prognozowali inflację w sierpniu na poziomie 5,1 proc. w skali roku. Zatem była ona nieco niższa niż rzeczywistość.

Rosnące ceny obserwujemy od początku roku. W lipcu informowaliśmy o wzroście do 5 proc. w skali roku. Wówczas był on największy od 10 lat. W sierpniu sytuacja się pogorszyła, bo tak drogo nie było od 20 lat, a inflacja wyniosła 5,4 proc.

Podobne wartości wzrostu mogliśmy zaobserwować w czerwcu 2001 roku - na poziomie 6,2 proc, a miesiąc później 5,2 proc. w skali roku.

GUS poinformuje, co podrożało

Opublikowane dane GUS-u to dopiero wstępna informacja. Za dwa tygodnie urząd wyjaśni szczegółowo, co podrożało i o ile. Podana wartość inflacji jest średnią. Zatem może się okazać, że niektóre produkty lub usługi podrożały bardziej lub mniej.

GUS podał, że w sierpniu żywność była droższa o 3,9 proc. w skali roku, energia o 6,1 proc., a paliwa aż o 28 proc. To też wstępne dane, na pełny raport musimy jeszcze chwilę poczekać.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Gdzie jest drożej – w Polsce czy w Niemczech? Eksperyment zakupowy

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Źródło: money.pl

Pozostałe wiadomości