Newsy

Rejestrowanie radia samochodowego i opłata abonamentu są obowiązkowe – Poczta Polska przypomina

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wirtualnemedia.pl
radio w samochodzie

Rejestracja urządzenia i opłacanie abonamentu za używanie radia w samochodzie, jest obowiązkowe, tak jak w przypadku odbiorników domowych. Ile wynoszą opłaty za abonament RTV i jakie są kary za ich niewnoszenie? Kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Obowiązek rejestrowania radioodbiorników i opłacania abonamentu RTV

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski, w rozmowie z witrualnemedia.pl przypomniał, że każdy radioodbiornik lub telewizor musi zostać zarejestrowany, a abonament opłacony przez właściciela. Nie ma znaczenia czy urządzenie jest używane w domu, czy w samochodzie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Dokumentem, który obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, jest Ustawa z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689). Jeśli kierowca opłaca już abonament RTV za odbiorniki, z których korzysta w domu, nie ma obowiązku rejestrować i opłacać dodatkowo tego w samochodzie. Tymczasem portal bezprawnik.pl zwraca uwagę, że osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, na którą jest zarejestrowany samochód, mają obowiązek ponosić dodatkowe opłaty. Dotyczy to również samochodów wynajmowanych i leasingowanych od firm. Jeśli umowa nie przenosi na kierowcę uiszczania takiej opłaty, to abonament powinny opłacić spółki. Dotyczy to każdego samochodu firmowego.

Abonament RTV - ile wynoszą opłaty i kary?

Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Pociągana do odpowiedzialności osoba lub firma ma obowiązek również uregulować zaległe składki.

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie. Z kolei za używanie odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych - 24,50 zł miesięcznie.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, od 2023 roku stawki wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Mniejszy będzie abonament osób, które zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Opłata abonamentu RTV jest w Polsce obowiązkiem, ale są grupy, które są z niego zwolnione. Są to osoby:

  • powyżej 75 roku życia,
  • posiadające pierwszą grupę inwalidzką,
  • ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • całkowicie niezdolne do pracy,
  • inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL,
  • pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji.

Łącznie to około 3,7 mln osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adha Ghazali/Getty Images

Pozostałe wiadomości